kenser-taramasiMuğla’da Toplum Sağlığı Merkezleri’nin ücretsiz taramalarında binde 5 oranında kanser belirtisi tespit edildi.

Fethiye, Dalaman, Ortaca ve Seydikemer ilçeleri Toplum Sağlığı Merkezlerinde görevli ebeler, Ebe Haftası nedeniyle bir araya geldi. Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan tarafından Fethiye Anadolu Otelcilik salonundaki toplantıda Kanser Haftası nedeniyle erken teşhise dikkat çekmek amacıyla kanser taramaları yapan ebelere teşekkür edildi.
Kanser taramaları sırasında karşılaşılan sorunlar hakkında görüş alışverişinin yapıldığı toplantıda toplum sağlığı Fethiye Merkez Müdürü Betül Uysal ve diğer ilçe müdürlerine Mustafa Nuri Ceyhan tarafından teşekkür plaketleri de sunuldu.
Muğla Halk Sağlığı Müdürü Uz. Dr. Mustafa Nuri Ceyhan Sağlık Evi ebelerinin ebeler gününü kutlayıp “İlimizde gerçekleştirmekte olduğumuz kanser taramalarının etkin ve verimli bir şekilde sürdürülmesi için onların görüş ve önerilerini almak için bu toplantıda bir araya geldik” dedi
Ceyhan, “Kanser taramaları dediğimizde kolon kanseri, meme kanseri ve rahim ağzı kanserine yönelik taramaları Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Müdürlüğümüzce devam ettirilmektedir. Taramalarımızda ilk 10 il içinde yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Bu işleri daha etkin nasıl yapabiliriz sorusu üzerinden de bir araya gelmek, arkadaş görüş ve önerilerini almak bizim için iyi oldu. Yapmış olduğumuz kanser taramaları nedeniyle erken teşhis ile yakaladığımız vakalarımızda ömre ömür katan ve kanserle birlikte geç kalınmışlık nedeniyle hayatlarını kaybetmelerinin önüne geçmek amacıyla sürekli bir çalışma halindeyiz. İnşallah verimli olur diye düşünüyorum” dedi.

İl Genelinde 40 Bin Kişi Tarandı

Mustafa Nuri Ceyhan, il genelinde 40 bin civarında kişiyi taradıklarını söyleyerek “20 bin kadından smear örneği alındı. Yaklaşık 20 bin kişi de diğer kanser taramalarından geçirildi. Binde 5 civarında erken teşhis edilmesi muhtemel kişiyi yakaladık ve bunların ileri tetkik tedavi amaçlı hastanelere yönlendirilmelerini sağladık” dedi.

Bebek Ölümlerinde En Az İl Muğla

“Geçtiğimiz yıl bebek ölümlerinde en az il Muğla” diyen Mustafa Nuri Ceyhan: “2014 yılında ilimiz bebek ölümlerinde en az il konumunda. Bebek ölüm hızımız en düşük il Türkiye’de Muğla. Her bin bebeğimizden maalesef binde 5,8’ini kaybettik. Ancak bu oran Türkiye ortalamasında binde 10 civarında. Türkiye ortalamasının neredeyse yarısına yakın oranında sürdürmüş olduğumuz hizmetler nedeniyle elimizden gelen gayreti göstererek bunu binde 5,8’e kadar düşürmeyi başardık” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest