dolandirici-(1)Muğla’da vatandaşları emeklilik vaadi ile dolandırdığı ileri sürülen kişi, polis operasyonuyla yakalandı. Şüphelinin 13 vatandaşı 250 bin TL dolandırdığı ve her ay banka hesaplarına emekli maaşı adı altında 550 ile 650 TL arasında para yatırdığı ortaya çıktı.

İlk Belirlemelere Göre 13 Kişi Dolandırıldı

Edinilen bilgiye göre olay, Menteşe ilçesinde yaşandı. A.P. isimli şüphelinin, AD firması adı altında 2013-2014 yıllarında bazı vatandaşları, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli edeceğine dair para alarak dolandırdığı yönünde şikayetler gelmesi üzerine, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde çalışma başlatıldı. 16 Ekim 2014 tarihinde başlatılan çalışmalar kapsamında SGK, bankalar ve finans kuruluşları ile yapılan çalışmalar neticesinde emeklilik vaadinde bulunulan 13 kişiye ulaşıldı.

Olmayan Emekli Aylığı Bağlamış

Emniyetin ulaştığı kişilerin alınan ifadelerinde, AD firmasının sahibi A.P. isimli şahsın kendisini avukat olarak tanıtıp, ‘SGK’dan emekli edeceğim’ diye vatandaşların evraklarını aldığı, ancak SGK’ya müracaatta bulunmadığı ortaya çıktı. A.P.nin bankalarda vatandaşlar adına hesap açarak, onları emekli etmiş gibi gösterip kendi hesabından 550-650 TL para yatırdığı tespit edildi. Ayrıca A.P.nin, emekli etme vaadi karşılığında her vatandaştan 20 ile 30 bin Lira arasında para alarak, nitelikli dolandırıcılık yaptığı belirlendi. Şüpheli A.P.nin dolandırdığı tespit edilen 13 kişiden yaklaşık 250 bin TL para aldığı öğrenildi. Bu müştekilerin haricinde başka mağdur şahısların olup olmadığı ise araştırılıyor.

128 Kişi Tespit Edildi

Muğla Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, 12 Ocak 2015 tarihinde yeterli delillerin toplanmasının ardından A.P.nin tespit edilen adresine operasyon düzenleyerek, şahsı gözaltına alındı. Muğla Sulh Ceza Mahkemesince verilen arama kararına istinaden şüphelinin iş yerinde yapılan arama neticesinde, suça konu olabilecek çok sayıda evrak ve doküman ele geçirildi. Belgelere mahkeme kararına istinaden el konulduğu, olayda 128 ayrı kişinin bulunduğu tespit edildiği bildirildi. Ayrıca şahsın dolandırıcılık olayında kullandığı değerlendirilen, çeşitli GSM operatörlerine ait toplam 58 adet kullanıma açık SİM karta da el konuldu. Şüpheli A.P., hakkında hazırlanan soruşturma dosyası ile birlikte Muğla Adliyesi’ne sevk edildi.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest