gocmenler-icin-calistayMuğla’da düzenlenen “Göçmen ve Mülteci Hukuku Çalıştayı”nda konuşan Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, “Konu o kadar dramatik ki aslında, iyi yaşamak için yaşamından olmayı göze alan insanlardan bahsediyoruz. Sadece bu bir buçuk iki günlük süreç içinde lütfen sahile cansız bedeni vuran Aylan bebeğin ağabeyi, annesi, babası, dedesi, neyi olabiliyorsanız onu olduğunuzu düşünün” dedi.

Muğla Barosu ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından “Göçmen ve Mülteci Hukuku Çalıştayı” düzenlendi. Ula İlçesi, Akyaka Mahallesi’ndeki Ottoman Otel’deki çalıştayda konuşan Muğla Barosu Başkanı Cumhur Uzun, “Bizler bugüne değin, bir kavimler göçü, bir de Orta Asya’dan Anadolu’ya göçerek gelip yerleştiğimize ilişkin tarihsel anlatımları duyduk. Bunun ötesinde göç, göçmenlikle ilgili doğrusu hiçbir pratiğimiz yok. Hiçbir pratiğimizin, öngörümüzün bulunmadığı ve çalışma alanımız içinde de olmayan bir konu ile bir anda karşı karşıya geldik. Başka coğrafyalar bu konuyu basından, televizyondan izlerken, öyle bilgilenirken, biz bizzat onlarla yaşamaya başladık. Bu kadar iç içe bu konuyla karşılaşmanın yarattığı etki çok daha derin oluyor. Hukukçu olarak, insan olarak konuya ilgisiz kalmamızın, var olanı görmez gibi davranmanızın, insanlığımıza, hukukçuluğumuza ve baromuzun kimliğine yakışmayacağını, yakışmadığını gördük” diye konuştu.

Muğla Barosu Göçmen Hakları Komisyonu Kurulacak

“85 yıllık Muğla Barosu tarihinde, bugüne kadar hiç gerekmediği için, ne bir göçmen hakları merkezi, ne bir göçmen komisyonu, ne de bununla ilgili minik bir yapılanma dahi yok” diyen Başkan Uzun, şöyle devam etti:

“İnsan hakları çerçevesinde, insan unsuru nedeniyle minik bir çalışma geçmiş yıllarda olmuş. Fakat böyle bir pozisyon ile gerçekte yüz yüze gelmemişiz. Bunun üzerine Muğla Barosu Göçmen Hakları Komisyonu’nu kurarak yüz yüze, karşı karşıya olduğumuz durumun analizini, ‘ne yapabiliriz’i sorgulamak istedik. Önce aslında kaygılandık. Çünkü yabancısı olduğumuz alanda kime ne kadar faydamız olacağını bilmiyorduk. Bu insanlara nasıl yardımcı olabileceğimizi bilmiyor olabiliriz. Fakat o insanlara, insan olarak, bir çorba, bir çay dahi ikram edemeyecek durumda değiliz. ‘Hiç değilse insan olarak bunları yapabiliriz’ dedik. ‘Bunun organizasyonunu yaparız’ dedik ve komisyonu hayata geçirdik. Bu komisyon içinde yer alan insanlar olarak kendimizde eksikliğini hissettiğimiz bilgilenme ihtiyacını tespit ettik. Bu bilgilenme çerçevesinde bugün burada bu konuda coğrafyamızda yer alan insanlar için neler yapabileceğimizi, onlara nasıl katkıda bulunabileceğimizi hep birlikte, buradan alacağımız bilgilerle öğrenecek ve yaşama geçireceğiz.”

Aylan Bebek ve Sahile Vuran Cansız Bedenler

Uzun, Bodrum’da insanlığın gözleri önünde yaşanan drama dikkat çekerek, “Konu o kadar dramatik ki aslında, iyi yaşamak için yaşamından olmayı göze alan insanlardan bahsediyoruz. Bu çalışmanın verimli olabilmesi mutlaka bizim bu konuya duyduğumuz ilgi ve duygusal yardımlarla olacak. Fakat, ‘Konuyu daha iyi irdeleyelim, daha iyi kavrayalım’ diye sizden bugün ve yarın için bir şey talep ediyorum. Sadece bu bir buçuk iki günlük süreç içinde lütfen sahile cansız bedeni vuran Aylan bebeğin ağabeyi, annesi, babası, dedesi, neyi olabiliyorsanız onu olduğunuzu düşünün. Sadece onu düşünün ve onun gibilere neler yapabileceğimizi bu çalışmanın sonunda derleyip çıkaralım. Bu konuyu bilmediğimizi söylemekten hiç çekinmeyelim. Çünkü bu hakikaten ülkemizin sorunu, Almanya’da Fransa’da göçmenlere yönelik bakanlıklar var. Fakat orada göçmenler var. Bizde bugüne kadar yoktu. Artık var ve bunun için bir göç idaresi kurmak zorunda kaldık. Bugün burada hepimiz için yeni olan bu sorun karşısında neler yapıp, insan onuruna yakışır bir yaşam arayan insanlara nasıl bir hukuki yardımda bulunabileceğimizi tespite çalışacağız” dedi.

Çalıştaya Yoğun İlgi

Muğla Barosu’na kayıtlı avukatların yoğun ilgi gösterdiği çalıştayda, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği uzmanları Güz Gülten ile Handan Gökçe tarafından, uluslararası koruma ve 1951 sözleşmesi altında mülteci tanımı konuları anlatıldı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest