yasli-kadina-ziyaretAsırlık Fatma Nineye Sürpriz Kadınlar Günü Ziyareti

Marmaris Belediye Meclisi’nin en genç üyesi Acar Ünlü, Kadınlar Günü dolayısıyla 108 yaşındaki Fatma Ergün’ü ziyaret ederek hayır duasını aldı. Asırlık Fatma Nine, kadın cinayetlerinin durdurulmasını istedi.
Marmaris’e bağlı Hisarönü Mahallesi’nde tek gözlü evde kızı ile birlikte yaşayan 108 yaşındaki Fatma Nine’nin Kadınlar Günü’nde sürpriz ziyaretçisi vardı. 2014 Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nden en genç belediye meclis üyesi seçilen 30 yaşındaki Acar Ünlü, bu anlamlı günde Fatma Nine’yi yalnız bırakmadı. 1907 doğumlu Fatma Ergün’e çiçek vererek elini öpen meclis üyesi, Ergün’ün Kadınlar Günü’nü kutladı.
Ziyaretten çok memnun kalan Fatma Nine duygulanarak gözyaşlarını tutamadı. Ergün, gençlik döneminde kadınlığın zor olduğunu belirterek 24 yıl önce kaybettiği kocasından şiddet gördüğünü kaydetti, kadınlığın her dönemde zor olduğunu dile getirdi. Son günlerde artan kadın cinayetlerine de çok üzüldüğünü ifade eden Fatma Nine, “Kadınları öldüren erkeklere yazıklar olsun. Çocuk ve kadınları öldürenleri kınıyorum”diyerek kadın cinayetlerinin önüne geçilmesini istedi. Yaşamı boyunca yoğurt, süt, et ve balığı ağzına sürmediğini anlatan asırlık kadın; ot, bulgur ve bal ile beslenip temiz hava sayesinde uzun yaşadığını söyledi.

Aynı Gün Eşi Ve Babasını Kaybetti, Annesine Bıkmadan Bakıyor

24 yıl önce aynı gün eşi ve babasını kaybeden 74 yaşındaki Güllü Şahin, yalnız kalınca 108 yaşındaki annesi Fatma Ergün’le yaşamaya başladığını söyleyerek, asırlık bir kadına bıkıp usanmadan zevkle baktığını ifade etti. Son günlerde kadına yönelik şiddetin arttığını televizyonlarda izlediğini kaydeden Şahin, kadınları öldürenleri kınadı.
Marmaris Belediyesi Meclis Üyesi Acar Ünlü ise böyle anlamlı bir günde ömrüne 108 yılı sığdırmış bir kadını ziyaret etmenin kendisini onurlandığını ifade ederek böyle değerlerin unutulmaması gerektiğinin önemine vurgu yaptı.

kadinlar-gununde-lokma-ortacaOrtaca’da Şiddet Mağduru Kadınlar İçin Lokma Döktürüldü

CHP Kadın Kolları Ortaca İlçe Teşkilatı, Dünya Kadınlar Günü’nde şiddet mağduru kadınların anısına lokma döktürdü.
CHP Kadın Kolları İlçe Başkanı Zümrüt Avcı, yaptığı açıklamada; “Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)Kadın Kolları olarak bugüne kadar katledilip ölmüş, yanan kadınlarımıza, kadınlarımız için lokma döktürme kararı aldık. Yaptığımız bu etkinlikte bütün arkadaşlarımızın katkıları oldu, hep beraber buradayız. 8 Mart Kadınlar Günü’müzü kutlama diyemeyip, anma diyoruz. Çünkü katledilen kadınlarımızı nasıl kutlarız? Günü geçtikçe inşallah katledilen kadınlarımız azalır, bunu temenni ediyoruz. Herkes doğru yolu bilir; zaten belli bir zamandan sonra katledilen kadınlarımızın sayısı artış göstermektedir. Bunu anmak bile istemiyorum. Ruhları şad olsun diyorum. Katledilen kadınlarımızın yanında başarılı kadınlarımız da var. Bunları da öne çıkarmak lazımdır. Böyle bir ortamda hep hüzün olmamalı; başarılı kadınlarımızı da dile getirmeliyiz diye düşünüyorum” dedi.

jandarmaJandarma Kadınları Unutmadı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında Muğla’nın Ula ilçesi Akyaka Mahallesi’nde Jandarma Karakol Komutanlığı ekipleri sürücülere ve sahilde güneşlenen kadınlara gül, erkeklere de şeker hediye etti.
Akyaka Jandarma Karakol Komutanlığı ve İl Jandarma Karakol Komutanlığında görevli Bayan Astsubay, ünlü tatil beldesi Akyaka Mahallesi girişinde önce araçlarda bulunan bayanlara karanfil dağıttı. Jandarma ekipleri tatil beldesine girişin ardından sahile inerek burada da sahilde oturan bayanlara karanfil dağıttı. Sahilde güneşin tadını çıkaran bazı vatandaşlar karşılarında bayan astsubay ve karakol ekiplerinin görünce şaşkınlıklarını gizleyemezken, uygulamadan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest