mugla-agaclandirma-calismasi-(5)Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, il genelinde bu yılın ilk 10 ayında çıkan 224 yangında zarar gören 159 hektar ormanlık alanda, ağaçlandırma çalışması yapılacağını söyledi.

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Ula Helikopter Filosu’nda Muğla Valisi Amir Çiçek’in katılımıyla “Orman Yangınlarını Değerlendirme Toplantısı” düzenlendi. Toplantıda önce bu yıl orman yangınlarıyla yapılan mücadelede alınan sonuçlar, yapılan çalışmalar ve yangınla mücadele teknikleri anlatıldı. Muğla Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara, il genelinde yılın ilk 10 ayında çıkan 224 yangında zarar gören 159 hektar ormanlık alanda, ağaçlandırma çalışması yapılacağını söyledi. Bu yaz başarılı bir dönem geçirildiğini belirten Kara, basın mensuplarına yapılan çalışmalarla ilgili sunum yaparak bilgi verdi. Kara, “Muğla’da artık en geç 15 dakika gibi bir sürede yangına ilk müdahaleyi yapıyoruz. Korkusuzca, yüreğini ortaya koyarak mücadele eden çalışanlarımıza ve duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

mugla-agaclandirma-calismasi-(3)Vali Amir Çiçek de ormanların bir hazine olduğunu vurgulayıp, “Dolayısıyla bu hazineyi çok iyi korumalıyız ve gelecek nesillere taşımalıyız. Ormandaki bitki ve ağaçlar Allah’ın bize vermiş olduğu bir nimet. İnsan olarak bu nimetten yararlanmamız ve ekonomiye katma değer sağlamamız gerekir” dedi

Geçen yıllara göre vatandaşların orman yangınlarına karşı daha duyarlı hale geldiğini vurgulayan Çiçek, “Bu yangın sezonunda, bazı vatandaşlarımız, gördükleri kıvılcımlara hem müdahale ederek hem de orman ekiplerine bilgi vererek ormanlara karşı duyarlılığını göstermiştir. Ayrıca ormanlık alanda gördükleri yabancı şüpheli kişileri ilgili kurumlarımıza bildiren vatandaşlarımıza ve orman yangını ile etkin şekilde mücadele eden tüm çalışanlarımıza buradan teşekkür ediyorum” dedi

mugla-agaclandirma-calismasi-(4)Yangınla mücadelede başarı gösteren arazöz şoförü Özgür Şanlı, dozer operatörü Osman Çoban’a ekipleri adına teşekkür belgesi verildi. Ayrıca yolda seyir halinde iken yol kenarında araçlarını durdurup çıkan yangına müdahale ederek duyarlılık gösteren Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) personeli Özaydın Aydemir ve Başaran Yavuz’a örnek davranışlarından dolayı teşekkür belgesi verildi.

Vali Çiçek toplantı sonrası basın mensuplarıyla Köyceğiz ve Marmaris orman yangınlarında yanan alanları ve bu alanda yürütülen rehabilitasyon çalışmalarını havadan inceledi.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest