gulnihal-demirMuğla balı, tarhanası ve zeytinyağı tek marka haline getiriliyor. Muğla Bacası şeklindeki ahşap oyma ambalaja konulacak ürünler, dizi oyuncusu Gülnihal Demir tarafından ‘Muğla’nın bacasını yapıvedik, içine yağ, bal goyuvedik, yiyiverin gari’ sloganı ile tanıtıldı.

Köy-Koop Muğla Bölge Birliği tarafından ‘Dünya Kooperatifçilik Günü’ kapsamında Menteşe Öğretmenevi’nde, ‘Kooperatifçilikte markalaşmanın önemi’ konulu etkinlik düzenlendi. Programa Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla İl Jandarma Komutanı Kıd. Alb. Yavuz Özfidan, CHP’li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP’li Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Muğla İl Müdürü Nazif Ekici, daire müdürleri, kooperatif temsilcileri ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Köy-Koop Muğla Birlik Başkanı Eray Çiçek, “2012 Dünya Kooperatifçilik Yılı, 2014 ise Aile Çiftçiliği Yılı olarak ilan edildi. Neden buna ihtiyaç duyuldu? 2008 yılında Amerika’da başlayarak tüm dünya ülkelerini sarsan bir ekonomik kriz yaşandı. Kriz bizlere şu gerçeği bir kez daha gösterdi. Kooperatifçiliğin yoğun ve gelişmiş olduğu ülkeler, krizden en az etkilenenlerdi. Bu durum günümüzde ve gelecekte kooperatifçiliğin daha da önem arz edeceğinin bir göstergesidir” dedi.

mugla-urunleri-(1)“Kooperatifleşmenin Önündeki En Büyük Engel Güven”

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Marangoz, markalaşmanın güven ve şeffaflık olduğuna dikkat çekti. Marangoz, “Kalkınma yerelde başlar. Yerelden de baktığımız zaman kooperatifçilik ön plana çıkıyor. Ancak Türkiye’de ne yazık ki kooperatifleşmek çok zayıf. Ortak marka çıkarmalıyız. Ancak Türkiye’deki kooperatiflerin sürdürülmesi çok zor. 2013 yılında kooperatifçilik ile bir çalışma yaptım. Bu çalışmada ortaya çıkan sonuç ise bizim birbirimize güvenmediğimiz oldu. Biz birbirimize güvenmiyoruz. Kooperatifleşmemizin üzerimizdeki en büyük engel güven. Kooperatifçiliği geliştirirsek gerekli kalkınmayı sağlayacağımızı düşünüyorum. Yerelde kooperatifçilik iyi bir yapı ama bunun için birbirimize güvenmemiz gerekir” diye konuştu.

Üç Ürün Muğla Bacasında Sunulacak

mugla-urunleri-(2)Konuşmaların ardından Menteşe Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Dilek Kaya, Muğla balı, tarhanası ve zeytinyağı için yapılan markalaşma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Markalaşma çalışmaların devam ettiğini kaydeden Kaya, “Şu anda Ahşap Oyma Muğla Bacası içerisine konulacak bal, tarhana ve zeytinyağı için özel bir bölüm oluşturuldu. Bu sayede Muğla balını, zeytinyağını, tarhanasını bir marka altında toplayabileceğiz. Çalışmalarımız halen devam ediyor. Farklı yenilikler de ekleyebiliriz” diye konuştu.

Ahşap Oyma Muğla Bacası içerisine konulacak bal, tarhana ve zeytinyağını, dizi oyuncusu Gülnihal Demir ‘in, ‘Muğla’nın bacasını yapıvedik, içine yağ, bal goyuvedik, yiyiverin gari’ sloganı ile tanıtması büyük alkış aldı.

Öte yandan protokol üyeleri ve davetliler, üretim yapan kooperatiflerin stantlarını gezdi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest