koycegiz-kral-mezarlariMuğla Valisi Amir Çiçek il genelindeki müze ve ören yerlerini geçen yıl 856 bin 172 kişinin ziyaret ederek, 6 milyon 287 bin 350 lira gelir bıraktığını söyledi.

Bünyesinde barındırdığı antik kent ve ören yerleriyle ziyaretçilere tarihte yolculuk yapma fırsatı sunan Muğla, Ege Bölgesi’nin açık hava müzesi konumunda. Bölgedeki Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Muğla Müzesi, Stratonikeia Antik Kenti, Köyceğiz Kral Mezarları’nın da aralarında bulunduğu 22′si düzenlenmiş 195 ören yerini daha fazla ziyaretçiyle buluşturmak için çalışmalar devam ediyor.

Muğla Valisi Amir Çiçek, bir su altı ve 14 yüzey arkeolojik kazı çalışmasının yapıldığı ören yerlerinin kazı başkanlarıyla bir araya geldi. Valilik 75. Yıl Salonu’ndaki toplantıya Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Pedasa Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Adnan Diler, Stratonikeia Antik kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, Beçin Kalesi Kazıları Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Tlos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Taner Korkut, Marmaris Hisarönü’ndeki M.Ö. 4 bin yıllarına ait olduğu düşünülen gemi batığındaki kazı çalışmalarını yürüten Doç. Dr. Harun Özdaş, Knidos Antik Kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Ertekin Doksanaltı, Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl, Kaunos Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ufuk Çörtük ve müze müdürleri katıldı.

Kazı başkanlarının çalışmalarının hem bölge hem de ülkeye çok faydası olduğunu belirten Vali Çiçek, titizlikle sürdürülen bu çalışmalarla bölgenin tarih yönünün turizme kazandırıldığını söyledi. Çıkarılan eserlerin müzelerde sergilendiğini, ülkenin birçok medeniyete beşiklik yaptığını vurgulayan Vali Çiçek, “Ortaya çıkan eserler bizi heyecanlandırıyor fakat çalıştığımız bölgedeki insanlara aidiyeti aşılama konusunda eksikliklerimiz var. Kazı alanlarının sahiplenilmesi ve bölge halkı tarafından korunması konusunda tam bir bilinç oluşturamamışız. Alanlar ziyarete açıldıktan sonra o bölgenin insanlarına ekonomik anlamda bir katkı sağladığında, değerin daha iyi anlaşılacağına ve sahiplenileceğine inanıyorum. Yasak bölge algısını da yok etmemiz gerekiyor. Bu anlayışla çalışmalar yürütülürse aidiyet duygusu gelişir. Hassasiyetlerinizi biliyoruz. Sorunları çözen, çözüm makamıyız. Sorunları çözmek için buradayız” dedi.

Muğla’daki Ören Yerleri Ortak Filmle Tanıtılacak

Kazılarda daha iyi sonuç alınması, ören yerlerinin ziyarete açabilmesi ve kazılardan çıkan eserlerin müzelerde sergilenmesi konusunda birlikte çalışma yapılması gerektiğine dikkat çeken Vali Amir Çiçek, “Kazılarda çıkan eserleri kendi bölgemizdeki müzelerde, taşınamayacak eserleri de açık hava müzesinde sergileyebilmek bizim arzumuz. Kültürümüzü bulacağız, koruyacağız ve sergileyeceğiz” diye konuştu.

Yurtdışında ören yerlerinin tanıtım eksikliğini tespit ettiklerini, Muğla’daki bütün ören yerlerini içine alan İngilizce ve Türkçe bir film çekileceğini belirterek, kazı başkanlarından konuyla ilgili ortak bir çalışma yapmalarını istedi.

Kültür ve Turizm İl Müdürü Çelik ise 2015 yılında müzeleri ziyaret eden 320 bin 497 kişiden 3 milyon 683 bin 499 lira, ören yerlerini ziyaret eden 535 bin 675 kişiden 2 milyon 603 bin 851 lira gelir elde edildiğini, toplam ziyaretçi sayısının 856 bin 172 kişi, gelirinse 6 milyon 287 bin 350 lira olduğunu açıkladı. Daha sonra kazı başkanları, sıkıntılarını Vali Çiçek’e aktardı. Çiçek de çözüm noktasında çalışmaları takip edeceğini belirtti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest