narenciyeyi-don-vurdu-(2)Muğla’nın Ortaca ile Köyceğiz İlçesi’nde sıfırın altında 8 dereceye kadar düşen hava sıcaklığı ile birlikte görülen don olayı nedeniyle narenciye bahçeleri zarar gördü. Köyceğiz’deki 45 bin, Ortaca’da ise 60 bin hektarlık alandaki narenciye bahçelerinin tamamı zarar gördü.

Köyceğiz ve Ortaca İlçesi ile çevresinde, son günlerde özellikle gece hava sıcaklığının sıfırın altında 8 dereceye kadar düşmesi, çiftçiye darbe vurdu. Narenciye bahçelerindeki don olayı, ürünlere zarar verdi. Narenciye ağaçlarındaki meyve ve dallardaki buz sarkıtlarını görenler şaşırdı. Don olayı nedeniyle tüm narenciye bahçeleri zarar görürken mahsülün yüzde 80′lik bölümünün toplanmış olması zararın daha da büyük olmasını önledi.

“Zararımız büyük”

narenciyeyi-don-vurdu-(3)Narenciye üreticilerinden Osman Demirel, bu yıl geçen yıldan daha kötü durumda olduklarını belirtirken, şöyle dedi:

“Don olayı nedeniyle narenciye üreticisi perişan durumda. Bu yıl Rusya ile kriz nedeniyle ürünlerimize alıcı bulamadık. Bunun üzerine son 10 gündür devam eden soğuklar nedeniyle de narenciye ağaçlarımızı don vurdu. Ürünlerimiz olduğu gibi dalından döküldü. Bırakın para kazanmayı, emeğimizin karşılığını bile alamadık. Belimiz büküldü, yetkililerden yardım bekliyoruz.”

Bir başka narenciye üreticisi Saim Sül de bu yaşına kadar böyle soğuk görmediğini belirterek, “Ürünlerimiz zamanında alıcı bulmayınca don vurdu. Ürünlerini sigortalatanlar bir nebze kurtulsa da çiftçinin geneli zararda” dedi.

Portakal üreticisi Emre Aydın da, dalından don nedeniyle dökülen ürünleri; asidi araziye zarar vermemesi için tek tek topladıklarını, 20′şer kiloluk bir kasasını 1 liradan meyve suyu fabrikalarına satmaktan başka çare bulamadıklarını belirterek, “Kilo başına 25 kuruş maliyetimiz var. Zararımız büyük. Bu sene hadi neyse ama ağaçları don vurduğu için önümüzdeki yıl rekolte de yarı yarıya düşecektir” diye konuştu.

“40 bin ton narenciye ürünü zarar gördü”

Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, Ortaca ve Köyceğiz’deki toplam 105 bin hektar alanda narenciye üretiminin ortalama 200 bin ton olduğunu belirtip, “Rusya krizi ile alıcı bulamayan narenciye de bu yıl hasatlar gecikti. Bir haftadır devam eden soğuk hava da narenciye üreticisini perişan etti. Daha önce toplandığı için sadece dalda kalan toplam 40 bin ton kadar bir portakal, greyfurt ve yerli limondan oluşan narenciye ürünü don olayı nedeniyle zarar gördü. Zarar gören ürünler meyve suyu fabrikalarına gönderiliyor” diye konuştu.

Sigorta yaptıranların don olayı nedeniyle yaşanan zararı biraz daha hafiflettiğine dikkati çeken Çöllü, “Bu dönem geçti ancak üreticilerimizin bundan sonra özellikle portakal ve yerli limonlarını TARSİM’den yüzde 50 devlet destekli sigorta yaptırmalarında fayda var” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest