nato-gemileri-uluslararasi-sularda-goreve-basladiMültecilerin Ege’deki umut yolculuklarında ölümleri en aza indirmek ve sınırları kontrol etmek amacı ile devreye giren NATO’ya ait savaş ve kurtarma gemilerinin, Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığı bildirildi.

Yunanistan’da yayın yapan ‘www.vimatisko.gar’ sitesi, NATO’ya ait gemilerin, Yunanistan’ın Rodos, İstanköy (Kos), Leros, Sakız, Sisam ve Midilli adalarının açıklarında görev yapacağını, üç geminin Ege’deki uluslararası sularda göreve başladığını okuyucularına duyurdu. Haberde, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, NATO’nun mülteci konusu ile ilgili olarak Ege’deki görevinin, mülteci teknelerini Türkiye’ye geri göndermek değil, bölgede keşif, izleme ve gözetim görevi üstlenmek olduğunu söylediği belirtildi. Avrupa Birliği Üye Ülkelerinin Dış Sınırlarının Yönetimi için Operasyonel İş Birliği Ajansı (FRONTEX) ile temas halinde olunacağını belirten Stoltenberg, NATO’nun, Ege Denizi’nde yasa dışı trafik ve yasa dışı mültecilik hattının kesilmesi amacıyla gerçekleşen uluslararası çabalara katılacağını, ‘Standart Maritime Group-2′ gücünün, Yunanistan ve Türkiye’nin sahil güvenlik ve başka ulusal kurumlarına bilgi aktaracağını söyledi. Stoltenberg, NATO gemilerinin, Türkiye’den hareket eden ve tehlikede olan teknelerden kurtardıkları mültecileri Türkiye’ye geri götüreceklerini de vurguladı.

1 gecede 300 mülteci İstanköy’e geçti

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na bir gecede 2 tekne ve 3 lastik botla toplam 300 sığınmacının geçtiği belirtildi. Geçişler sırasında Karaada açıklarınaki uluslararası sularda batma tehlikesi geçiren lastik bottaki 20 Afgan kurtarıldı.

Yunan internet sitesi ‘www.kosnews24.gr’nin haberine göre, Bodrum’dan bugün saat 01.00 sıralarında bindikleri ‘Serkan-7′ ve ‘Pilaçi’ isimli 10 metrelik balıkçı tekneleri ile aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriyeliler, Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçti. Günün ilk ışıklarıyla İstanköy’e ulaşan Suriyeliler’in Kumburnu Mevkii ve İstanköy Limanı yanından kumsala çıkışları bazı kişiler tarafından görüntülendi.

İtalyan Sahil Güvenlik Botu Kurtardı

Ayrıca yine Bodrum’dan kürek çekerek denize açılan 3 ayrı lastik bottan 2′sindeki Afgan sığınmacılar da İstanköy’e ulaştı. Karada açıklarında, uluslararası sularda, su alıp, batma tehlikesi geçiren diğer bottaki 20 Afgan sığınmacının ise NATO görevi kapsamında İstanköy Adası’nda konuşlu bulunan ‘CP 292′ borda numaralı İtalyan Sahil Güvenlik botu tarafından kurtarıldığı belirtildi. Kurtarılan sığınmacılar İstanköy Limanı’na getirilip, Yunan polisine teslim edildi.

Haberde, bir gecede İstanköy Adası’na 300 mültecinin geldiği vurgulandı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest