neyname-mevlana-(4)Muğla Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapan Bekir Cevizci’nin ilk eseri “Koksu” hikâye kitabının büyük ilgi görmesinin ardından ikinci kitabı ‘Neynâme Mevlânâ’ kitapseverler ile buluştu. 

Cevizci, matematik öğretmeni olmasına karşın edebiyata olan ilgisi nedeniyle farklı bir alanda ciddi bir eser ortaya koyarak başarısının tesadüfi olmadığını gösterdi.
Yeni kitabı hakkında bilgi veren Cevizci, “Mevlânâ Mesnevî’nin ilk 18 beytinde duygularından ve insani özelliklerinden ipuçları verir. Yaşadığı sıkıntıları, sıradan insanlarla ve dostlarıyla insanî değerler kapsamında yaşadığı sorunlardan bahseder” dedi.
Özellikle Mesnevî-i Şerif okumak isteyenlere ilk önce kitabını okumalarını tavsiye eden Cevizci, Yrd. Doç. Dr. Mustafa Cevat Atalay’ın resim ve hatlarla zenginleştirilen kitabın türünde yeni bir yaklaşımla ele alındığını belirtti. Mevlânâ’yı mensubu olduğu tasavvuf kriterleri ile açıklamaya çalışan yazar kitabında kültürel değerlerimizi de okuyucularına hatırlattığını söyledi.

Bekir Cevizci, üçüncü kitap çalışmasını Mevla’nın öğrencisi Muğla’nın değerlerinden Şahidi Hazretleri’ni konu almak istediğini açıkladı.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest