neyzen-tevfik-evBodrum’da Neyzen Tevfik’in yaşadığı evin bahçesinde sondaj çalışmaları yapılıyor.

24 Mart 1879’da Bodrum’da doğan ünlü neyzen ve şair Neyzen Tevfik Kolaylı’nın Bodrum’da yaşadığı Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde bulunan evin bahçesinde, Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi ekipleri tarafından sondaj çalışması yapılıyor.
Edinilen bilgiye göre, Neyzen Tevfik Caddesi üzerinde bulunan ve bahçesinde dev palmiye ağaçları, zakkumlar ve begonvillerin bulunduğu evin sahipleri tarafından bahçe düzenlemesi yapılmak ve restore edilmek istenmesi üzerine, müze yetkilileri bahçede sondaj çalışmalarına başladı. Yaklaşık 15 gün önce başlanan sondaj çalışmalarında açılan çukurlarda yaklaşık 2 metre uzunluğunda Halikarnasos döneminden kalma olduğu tahmin edilen sütun parçaları ve çok sayıda seramik ve çömlek parçası çıktı.
Bodrum Sualtı ve Arkeoloji Müzesi ekipleri, yapılan sondaj çalışmalarının bitmesinin ardından hazırlanan raporları Anıtlar Kuruluna sunacak ve kurulun aldığı karar doğrultusunda evin bahçesinde yapılmak istenen tadilat ve bahçe düzenlemesinin yapılıp yapılmayacağı belli olacak.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest