kilic-varis-nikah-(2)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde yaşayan Eskişehirli yazar Selda Davran’ın ‘Umut Oyunu’ kitabı, Ankaralı çiftin nikah töreninde ‘Nikah Şekeri’ yerine dağıtıldı. Kitabın kapağı ise davetiye oldu. Nikahta kitaplarını imzalayan Davran, “Bundan daha büyük mutluluk olabilir mi?” dedi.

Ankara’da faaliyet gösteren Ahır Bar’ın sahibi Serdal Kılıç ile Başak Varışlı arkadaşlıklarını nikah masasına taşımaya karar verdi. İkili, düğün davetiyesi beğenmek üzere Ankara’daki Sınırsız Kitabevi’nin matbaasına gittiklerinde Eskişehirli genç yazar Selda Davran’ın, ‘Umut Oyunu’ adlı kitabı dikkatlerini çekti. Kitabın kapağı ve adından etkilenen çift, 294 sayfalık romanı satın alarak kısa sürede okuduktan sonra nikah şekeri yerine davetlilere bu kitabı dağıtmaya, kitabın kapağını da davetiye yapmaya karar verdi. Geçen yıl Marmaris’e yerleşen yazar Selda Davran’ın iznini alınarak, yayınevi ile 600 kitap satın alınmak üzere anlaşmaya varıldı. 24 Ocak’ta yapılan nikaha Davran da davet edilerek kitaplarını imzalaması istendi. Nikah törenine katılan herkesin beğenisini toplayan bu davranış, yankı uyandırdı.

Yazar Selda Davran: Örnek bir davranış

selda-davranKitabının nikah şekeri yerine dağıtılmasından duyduğu mennuniyeti dile getiren yazar Selda Davran şunları söyledi:

“Kitabımda toplumsal olaylar, tabular ve adaletsizliklere dokunduran hayata dair çok şey var. En ağır yükler ve en acı hikayeler kadınların omuzlarına yüklenir ve bu acılar onların yüreğinde gizlidir. Kadınların çektiği bu acı dolu yükleri çocuklar tabii ki taşıyamaz. Bu kitap Selin karakterinde çocuk gözüyle başlayarak, ergenlik ve gençlik dönemlerin de yaşadıkları olayları kendi bakış açısından yansıtıyor. Her sayfasında farklı duygular yüklü olması nedeniyle çiftin çok hoşuna gittiği için böyle bir karar almışlar. Bu çok büyük ve çok güzel, herkesin örnek alacağı bir davranış. Ülkemizde kitap çok okunmadığı için bu çok ama gerçekten çok önemli. Böylesi örnek davranışların artması için ben de elimden gelen her türlü desteği verdim. Nikaha katılan herkes bu davranıştan çok mutlu olduğunu dile getirerek destek verdiğim için bana da teşekkür ettiler.”

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest