platform-kaldirildiFethiye’nin Ölüdeniz Mahallesindeki Belcekız Plajına inşa edilen ve çevrecilerin tepkisini çeken prefabrik platformu kaldırıldı.

Belcekız Plajı’na işletmeci tarafından kurulan ve kafe olarak kullanılan platform yamaç paraşütü pilotlarının inişi sırasında tehlikeye neden olduğu gerekçesiyle tepki çekmişti. Başta TEMA olmak üzere çevreciler ve yöredeki esnaflar platformun kaldırılması için eylem gerçekleştirmişlerdi. Kafe olarak kullanılan platformun ruhsatsız kaçak yapı olduğu da ileri sürülmüştü. Kıyı kanununa ve çevre koruma yasasına ayrıca ihale şartlarına da aykırı olduğu kaydedilen platformlar bulunduğu yerden kaldırılıp denize 30 metre mesafeye iki ayrı şekilde yapılmıştı. Çevreciler eylemin ardından Fethiye Belediyesine de başvurarak konunun incelenmesini istemişlerdi. Fethiye Belediyesi ruhsatsız ve kaçak olduğunu belirlediği yapının işletmeci tarafından kaldırılmasını istedi. Sabaha karşı plaj işletmecileri iki platformu da plajdan kaldırınca çevredeki esnaflar bir araya gelip Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mete Atay’a teşekkür ettiler.
Fethiye Belediyesi olarak Fethiyelinin haklarını korumak için titizlik gösterdiklerini belirten Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Mete Atay: “Ölüdeniz, Belcekız yalnız Fethiye’nin, Türkiye’nin değil, tüm dünyanın değer verdiği bir turistik bölge. Buraları korumak hepimizin asli görevi olmalıdır. Burası bize miras kalmadı, bize kutsal bir emanet olarak verildi. Burada doğmak, yaşamak bir şanstır ve ayrıcacılıktır. Buraları korumak, gelecek kuşaklara olduğu gibi ulaştırmak bizim görevimizdir. Buralara gelen turistler çevre konusunda çok duyarlıdır. Biz burada çevreyi katleder, denizlerimizi kirletirsek buralara kimse gelmez. Fethiye Belediyesi bunun bilincindedir. Bizim kişilerle, işletmelerle bir sorunumuz yok. Biz yasaları uygulamakla yükümlüyüz. Burada yapılan her hangi bir şey; gerek Anayasamıza, gerek kıyı kanununa, gerek çevre koruma yasasına, gerekse ihale şartlarına uygunsa biz onun uygunluğuna bakıyoruz. Şu anda plajımızın bu şekilde olması Fethiye Belediyesi olarak bizleri çok sevindirdi. Baştan beri işletmeyle iletişim halindeydik. İşletmecimize yasal süreç ne ise onu uyguladık ve bu konuda yıkım kararı alındı. Biz Fethiye Belediyesi olarak da yıkım kararını uyguladık. Yıkım kararı uygulamaya bile gerek kalmadan işletme kendisi platformları kaldırdı. Önemli olan buranın halkımıza ve gelen yerli, yabancı turistlere en iyi hizmetleri vermesi. Bütün işletmelere hayırlı, güzel bir turizm sezonu diliyoruz” dedi.
İŞLETME SAHİPLERİ BELEDİYEYE TEŞEKKÜR ETTİLER
Ölüdeniz’de işletme sahibi olan İrfan Hacıalioğlu: “Buraya gelen turistler doğal güzellik için geliyor ve bu doğal güzelliğin üzerinde böyle bir yapının olması çok ters. Fethiye Belediyesine çok teşekkür ediyoruz bize yardımcı olduğu için” dedi.
TEHLİKE ORTADAN KALKTI
Pilot Kooperatifi Başkanı Celal Yıldız da, “Bu konuda duyarlılık gösterip taleplerimizi geri çevirmeyen ve hem sahildeki kötü görüntüye neden olan hem de pilotlarımızın inişinde büyük risk oluşturan yapıyı ortadan kaldıran Belediye çalışanlarına ve Belediye Başkanımız Behcet Saatcı’ya çok teşekkür ediyorum. Sayın Kaymakam Ekrem Çalık’a bu konuda şikayetlerimizi ilettiğimizde gerekli yasal süreci yaparak bu konuda bize destek oldu” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest