dalamanOrtaca’yı Dalyan Mahallesi’ne bağlayan 11 kilometrelik karayolunda yarım kalan çalışmalar sürücülere zor anlar yaşanıyor.

Ekşiliyurt, Kemaliye ve Okçular Mahallelerinin içinden geçen yolun bir an önce düzeltilmesi gerektiğini belirten Kemaliye Mahalle Muhtarları Zeynel Altın, “Yıllardır sürüncemede kalan Ortaca Dalyan yol artık bitirilmelidir. Bu yol, mahallelerimizin içinden geçtiğinden sık sık ölümlü ve maddi hasarlı kazalar meydana gelmektedir. Yetkililerden bu karayolunun bir an önce bitirilip, ışıklandırılmasını istiyoruz. Turizm sezonunun başladığı bu günlerde trafik akışı yoğun bir şekilde devam etmektedir. Yol Devlet Karayolları’ himayesine alınıp, bir an önce bitirilmelidir. Olacak kazalardan endişe duyuyoruz” dedi.
Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ise, “Büyükşehir yasasıyla bildiğiniz gibi, mahallelerin ilçe merkezine bağlanması ile birlikte ana yollar büyük şehre bağlandı. Bu yolların bağlanma süreci biraz zaman aldı. İlçelerdeki hangi yolların, hangi metredeki yolların, hangi bulvardaki yolların büyükşehre bağlanacağı konusunda altyapı hazırlandı. Bu yolların hangilerini ilçe belediyeleri, hangilerini de büyükşehir yapacağı belli olacak. Bu netleşme olduktan sonra Büyükşehir Belediyesi yatırım programı çerçevesinde buralara yatırım yapılacağı belli olacaktır. Biz hem Dalyan Yolu’nun, hem de Sarıgerme Yolu’nun fizibilitelerini ve projelerini eksiksiz olarak büyükşehire verdik. Sadece yatırım yapma iradesi aşamasındayız. Gelişmeler bundan ibaret” dedi.
Ortaca-Dalyan Karayolu’nun İl Özel İdaresi, Kapanan Dalyan ve Ortaca Belediyesi tarafından çalışmaların yapıldığını bildiren Başkan Karaçelik; “ Herkesin bildiği gibi bu yol sahipsiz yol alarak adlandırıldı. Ne Özel İdare uhdesinde oldu, ne karayolları statüsünde, ne de turizm yolu olduğu belli olmayan bir yoldu. Bir şeyin yapılabilmesi için can güvenliğinden önemli değildi. Biz de bu konuda Dalyan Belediyesi, Ortaca Belediyesi ve Valiliğimizin bir araya gelmesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 8 metrelik yolu 20 metreye çıkardık. Ortaca’dan Dalyan’a yani sağ kısmını asfaltladık; bu aşamadan sonra büyükşehir yasası da çıkınca maalesef bu iş birliğinin devamı gelmesi mümkün olmadı. Altyapısı hazırlanan bu yolun büyükşehirden bitirilmesi için hızla isteyeceğiz. Bu konuda destek alacağımızı umuyorum” diye konuştu.
Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest