ortacali-ureticilere-yeni-soguk-hava-deposu-1Ortaca’da çok sayıda firmanın içerisinde bulunduğu toplu soğuk hava deposunun açılışında konuşan Vali Amir Çiçek, ürünleri en iyi şekilde saklamak ve değerinde pazara sunabilmek için kooperatifleşmenin önemine dikkat çekti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında S.S. Ortaca Sebze ve Meyve Satış Kooperatifi’ne (ORMESKOOP) ait toplu soğuk hava deposunun açılışına Muğla Valisi Amir Çiçek, Muğla Alay Komutanı Jandarma Albay Yavuz Özfidan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Nazif Ekici, Ortaca Kaymakamı Fatih Ürkmezer, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, CHP’li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile vatandaşlar katıldı. Ortaca Ziraat Odası Başkanı Salim Çöllü, açılışta yaptığı konuşmada Ortaca’da üretilen narenciyenin pazar sorunu nedeniyle büyük kayıplara uğradığını anlatarak bu sorunu aşmak için kooperatif kurma kararı aldıklarını ve hazırlıkların 2 yıl sürdüğünü belirtti.

ortacali-ureticilere-yeni-soguk-hava-deposu-2 Vali Amir Çiçek, Muğla’da turizmin ön plana çıktığını hatırlatarak “Turizm olmazsa tarım olmaz, tarım olmazsa turizm olmaz. İkisi de birbirini tetikleyen sektördür. Üreticiler narenciyelerini tüccara verdiği için çalışanın emeği yok parasına gidiyor. Sonra da pazarda o ürünü görünce, ‘tarladan bu ürün 90 kuruşa çıkarken, 4-5 katı paraya satılıyor’ diyorsunuz. Sadece üretmek değil, ürünleri en iyi şekilde saklamak ve pazara sunmak da çok önemli. O yüzden örgütleşmeye gitmek gerekiyor, bu gibi tesisleri açıp pazar alanını daha iyi hale getirmek gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından tesisin kurdelesini kesen Vali Çiçek ve beraberindekiler hizmet verecek olan firmaları gezerek bilgi aldı

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest