umke-tatbikat-mugla-(3)Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Sivil Savunma Haftası nedeniyle yangın ve deprem tatbikatı düzenledi.

Menteşe İlçesi Cumhuriyet Ortaokulu’nda gerçekleştirilen yangın ve deprem tatbikatında; senaryo gereği 112 Acil Çağrı Merkezi’ne gelen okulda yangın ihbarı üzerine olay yerine itfaiye, UMKE ve sağlık ekipleri yönlendirildi. İtfaiye ekipleri yangını kısa sürede söndürerek çatıda mahsur kalan öğrenciyi merdivenli itfaiye arazözü ile kurtardı. Tatbikat senaryosuna göre 6.5 şiddetinde meydana gelen depremde okul binasında göçük altında kalan öğrenciler UMKE ekipleri tarafından kurtarılarak sedyelerle sağlık ekiplerine teslim edildi. Yangın ve deprem tatbikatına 450 öğrenci katıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Raşit Çöl, “Öğrencilerimiz, olası bir yangın ve acil durumlarda neler yapmaları gerektiğini görerek öğrendiler. Bu tarz tatbikatların oldukça faydalı olduğuna inanıyorum. Bu tatbikatlar öğrencilerimizin yangın ve diğer doğal afetler konusunda bilinçlenmesini sağlıyor. Ayrıca UMKE gibi kurumlarla düzenlediğimiz bu tatbikatlar bizler içinde uygulamalı birer eğitim niteliği taşıyor. Diğer kurum ve kuruluşlar ile birlikte yangın ve diğer doğal afetlerle ilgili tatbikatlar düzenlemeye devam edeceğiz. Birlikte daha koordineli çalışmak adına bunu çok önemsiyorum” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest