fethiye-ozgecan-aslan-parki-(3)Mersin’in Tarsus İlçesi’nde geçen yıl 11 Şubat’ta eve gitmek için bindiği dolmuşun şoförü tarafından vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ın adının verildiği anıt ve park, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde törenle açıldı. Törene, Fethiye Belediye Başkanı DP’li Behçet Saatcı, Özgecan Aslan’ın annesi Songül, kardeşi Barış ve teyzesi Fethiye Öner ile ilçedeki kadın derneği temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Törende, Fethiye Belediye Bandosu eşliğinde yöresel şarkıcı Mustafa Selçukoğlu, Ebru Gündeş’in ‘Ayrılacağım’ şarkısını seslendirdi. Duygusal şarkı sırasında Songül Aslan ve Fethiye Öner gözyaşlarını tutmakta zorlandı. Fethiye Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu tarafından Özgecan Aslan ve şiddete maruz kalarak öldürülen kadınlar için dua okunan tören, Aslan’ın çok sevdiği güllerin annesine takdim edilmesiyle sürdü.

“Kızımı hep rüyamda görüyorum”

Gözyaşları içinde kürsüye gelen Songül Aslan, anne olarak dileğinin hiçbir annenin ciğerinin yanmaması olduğunu söyledi. Erkek evlatların sevgi ve merhametle yetiştirilmesi gerektiğini anlatan Aslan, “Merhametle büyütülen bir çocuk kadına el kaldıramaz. Sevgisiz büyütülen erkek çocuklar cani adayıdır. Özgecan hep ‘Anne ben özelim. Hedeflerim var. Psikolog olacağım, herkesi iyileştireceğim’ derdi. Kızımı hep rüyamda görüyorum ‘Ben melek oldum’ diyor. Behçet Bey’e çok teşekkür ederim. Parkı çok beğendim Allah herkesten razı olsun” dedi.

“Hep kötüye gidiyoruz”

fethiye-ozgecan-aslan-parki-(4)Törende konuşan Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, anıtın şerefsizlik ve kepazeliğin zihinlerden silinmemesi için yapıldığını söyledi. Anıtı şiddete, tacize, tecavüze uğrayan, bir hiç uğruna öldürülen kadınların anısını saygı ile anmak için yaptıklarını anlatan Başkan Saatcı, “İngiltere’de yapılan bir araştırmada kadınlar için en güvensiz ülkeler içerisinde Hindistan ve Brezilya’dan sonra dünya üçüncüsüyüz. Dünya ekonomik formunun 2015 değerlendirmesinde, cinsiyetler arasındaki uçurumda 145 ülke içerisinde 130′uncu sıradayız” diye konuştu.

“Şimdi bir milletin kızı”

Özgecan Aslan’ın psikolog olmak istediğine işaret eden Başkan Saatcı, şöyle dedi:

“Belki de bu toplumsal yaralarımıza parmak basacak bir noktaya gelecekti. Kim bilir? O güzel kız, bir ailenin kızıydı, şimdi bir milletin kızı. Anadolu topraklarının ruhunu taşıyan, namus için canını veren, toprak gibi kömür karası gözlü, bu toprağın insanları gibi masum bakışlı, melek kızımız için söylenecek çok söz var da Fuzuli’nin hesabı: Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil.”

Anne Anıta Papatya Bıraktı

Saatcı’nın konuşmasının ardından anıtın açılışına geçildi. Behçet Saatcı anıtın üzerindeki siyah örtüyü eşi Nesrin Saatcı, Songül ve Barış Aslan, Fethiye Öner ile birlikte açtı. Songül Aslan yanında getirdiği papatyaları anıta bırakırken gözyaşlarını tutamadı. Aslan, devlet yetkilerine seslenerek Özgecan Yasası’nın kabul edilmesini istedi. Açılışa katılan Fethiyeli kadınlar Aslan’ın yanına gelerek teselli etmeye çalıştı. Kadınlar, Aslan’a sarılarak birlikte gözyaşı döktü. Katılımcılar tören sonunda anıta karanfiller bıraktı.

Balerin Heykellerinin Kaldırılması

Tören sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Behçet Saatcı, dün öğle saatlerinde parka yerleştirildikten sonra akşam saatlerinde vinçle kaldırılan balerinlere ilişkin konuştu. Balerin heykellerinin müstehcen olduğu gerekçesiyle kaldırıldığı iddialarını yalanlayan Başkan Saatcı, sosyal medyada yazılanların gerçeği yansıtmadığını söyledi. Balerin heykellerinin Özgecan Aslan Anıtı’nı gölgelediği için kaldırıldığını vurgulayan Başkan Saatcı, “Balerinler Özgecan Anıtı’nın 3- 4 katı büyüklüğünde devasa şeyler oldu. 4 köşeye de konunca anıtın özelliği ortadan kalktı. Olay tamamıyla bu” dedi.

“ ‘Müstehcen’ diyen sapık ruh”

Arkasındaki anıtı gösteren Başkan Saatcı, “Ona ‘müstehcen’ diyen sapık ruh, Özgecan Anıtı’na bakınca da ‘müstehcen’ der o zaman. Böyle bir şey olabilir mi? İnsan kendini nasıl görüyorsa karşısındakini de öyle görür. Bu tamamıyla Özgecan Anıtı’nın ön plana çıkması için verilmiş bir karardır. Bu anıta bir emek verildi. Anıtın balerinlerle gölgede kalmasına müsaade etmedik, hepsi bu. Balerinler Fethiye’de başka bir parkta kullanılacak” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest