hollandali-kadin-parasutcu-telsiz-baglantisi-kopunca-kaza-atlatti_9531_dhaphoto5Fethiye’de yamaç paraşütü eğitimi alan Hollandalı turist 27 yaşındaki Shirley Schröder, yerdeki eğitmenleriyle telsiz bağlantısının kopması sonucu kaza atlattı. Hollandalı paraşütçü Shirley Schröder, denize düştü.

Hollanda’ın Alkmaar şehrinden, Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ne yamaç paraşütü eğitimi almak için gelen Shirley Schröder, 1965 rakımlı Babadağ’ın zirvesine çıktı. 1700 metredeki pistten yamaç paraşütüyle tekli (single) atlayış yapan Schröder, Ölüdeniz semalarına geldiğinde, Belceğiz Plajı’ndaki eğitmenlerinden telsizle komutlar almaya başladı. İniş için bu komutlara uyan Schröder, yerden yaklaşık 800 metre yüksekteyken paraşütünün yönünü Ölüdeniz açıklarına çevirdi. Bu sırada Schröder’e plajdaki eğitmenlerinden ‘bekle’ komutu verildi.

hollandali-kadin-parasutcu-telsiz-baglantisi-kopunca-kaza-atlatti_9531_dhaphoto1AÇIK DENİZE SÜZÜLÜRKEN BEKLEDİ

Havadaki paraşüt Ölüdeniz açıklarına süzülürken öylece bekleyen Schröder, başka komut gelmeyince geri dönmeyi düşünemedi. Belceğiz Plajı’ndan 1 kilometre açıkta paraşütün irtifasının iyice azaldığını gören Schröder, yönünü tekrar plaja çevirdi. Ancak birkaç dakika havada kalabilen paraşütçü, Belceğiz Plajı’ndan 600 metre açıkta denize düştü.

Bir süre suda çırpınan Schröder’in yardımına, plajda bekletilen kurtarma botu yetişti. Bota alınan Schröder ve ıslanan paraşütü plaja getirildi.

‘BEKLE KOMUTU GELDİ’

Islanmasına rağmen neşeli görünen Schröder, bu uçuşun en iyi atlayışı olduğunu söyledi. Plajdan telsizle yönlendirildiğini anlatan Schröder, açık denize döndüğü anda ‘bekle’ komutu geldiğini, başka komut gelmeyince paraşütün yönünü çevirmediğini anlattı.

Suda sorun yaşamadığını belirten Schröder, sadece ıslandığını kaydetti. Schröder, daha sonra kurulanmak ve paraşütünü yıkamak için otelinin yolunu tuttu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest