cocuk-bilim-parki-(2)Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Spor Bilimleri Fakültesi ve Menteşe İlçe Belediyesi iş birliğince hayata geçirilen “Sağlıklı ve Dengeli Besleniyorum” projesi kapsamında belediyeye ait Çocuk Bilim Parkı’nı ziyarete gelen öğrenciler, sağlıklı beslenme hakkında bilgilendiriliyor.

MSKÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Kerkez, parka gelen çocuklara temel besinler, dengeli beslenme konularında bilgiler aktarıp, protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin-mineraller ve su ile ilgili temel bilgiler veriyor.

Çocuk Bilim Parkı’nı ziyaret eden Yatağan Bozarmut Ortaokulu öğrencilerini de bilgilendiren Doç. Dr. Kerkez, sunumunun ardından projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Büyüme ve gelişim evresinde olan bu yaştaki çocuklarımız için dengeli beslenme çok önemli bir konu. Örneğin bugün yumurta yemeyen çocuk protein alabilmesi için yumurta dışında kuru fasulye yemesi gerektiğini öğrendi. Vitamin ve minerallerin hücreleri sağlıklı tuttuğunu, lifin sindirimi kolaylaştırdığını öğrendiler. Artık çocuklar sağlıklı olmak için çok yağlı yiyeceklere, çok şekerli içeceklere ‘hayır’ diyeceklerdir.”

“Hedef sağlıklı nesiller yetiştirmek”

Menteşe Belediye Başkanı CHP’li Bahattin Gümüş, proje ile sağlıklı nesiller yetiştirilmesinin hedeflendiğini belirterek, “Çocuklar bizim geleceğimiz. Onların büyüme ve gelişim evresinde sağlıklı-dengeli beslenmeleri çok önemli. Burada aktarılan bilgiler özellikle annelerin çok işine yarayacaktır. Ayrıca çocuklarımızın gelişimine de çok faydası olacaktır” dedi.

“Sağlıklı ve Dengeli Besleniyorum” projesi kapsamında Çocuk Bilim Parkı’nı ziyarete gelen öğrencilere, sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili bilgiler verilmesine bir süre daha devam edileceği bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest