sule-perincek-mevcut-meclisin-anayasa-yapma-yetkisi-yok_7942_dhaphoto3Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek, mevcut Meclis’in anayasa yapma yetkisi olmadığını öne sürerek, “Meclis üyeleri seçildikleri gün adaylıklarının gerçeğe dönüşebilmesi için, milletvekili olabilmek için, anayasaya göre yemin ediyorlar. Yemin ettikleri anayasayı değiştiremezler. Ancak yeni bir anayasayı yapma imkanı, kurucu meclisle olur” dedi.

Vatan Partisi Bodrum İlçe Teşkilatı’nın Olağan Kongresi, Bodrum Ticaret Odası Konferans Salonu’nda yapıldı. Kongreye Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek, Vatan Partisi Muğla Bölgesi Örgütlenme Sorumlusu Murat İnce, Vatan Partisi Bodrum İlçe Başkanı Arif Arı, yönetim kurulu üyeleri ve partililer katıldı. Kongre öncesinde Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şule Perinçek, basın açıklaması yapıp, Bodrum’da da anayasaya karşı imza kampanyası başlattıklarını söyledi. Yeni anayasada yer alacak değişiklikleri değerlendirdi.

sule-perincek-mevcut-meclisin-anayasa-yapma-yetkisi-yok_7942_dhaphoto1“Bu Meclis Yeni Anayasa Yapamaz”

Perinçek, mevcut meclisin yeni anayasa yapma yetkisinin olmadığını öne sürerek, “Bu meclis anayasa yapamaz. Bu yasadışıdır. Çünkü, meclis üyeleri ilk seçildikleri gün, adaylıklarının gerçeğe dönüşebilmesi için, milletvekili olabilmek için yemin etmek zorundalar. Anayasaya göre yemin ediyorlar. Anayasaya uyacağına yemin ediyor, ondan sonra milletvekili olabiliyor. Yemin ettikleri anayasayı değiştiremezler. Ancak yeni bir anayasayı yapma imkanı, kurucu meclisle olur. AKP’liler, CHP’liler, MHP’liler ve HDP’liler oturmuş, ‘Yeni anayasa yaparız’ diyorlar, bunu yapamazlar” dedi.

“Türk Milleti Kavramının Anayasadan Çıkarılmasına İzin Vermeyiz”

Perinçek, bu meclisin anayasa yapamayacak olmasının işin teknik kısmı olduğunu, bundan da önemlisi ‘Türk Milleti’ kavramının anayasadan çıkarılmak istediklerini iddia ederek, “Oradaki Uzlaşma Komisyonu dediğiniz şey bu konuda uzlaşamaz. Bu konuda herhangi bir girişimde bulunamazlar. Türk Milleti buna izin vermez. Anayasadaki ‘Türk Milleti’ kavramı oraya öyle bir kazınmış ki, tarih boyunca yapılan mücadelelerle, döktüğümüz kanlarla öyle kolay kolay çıkartamazlar. Türk Milleti kavramını çıkartmak basit bir şey mi? Basit bir karar mı? Bir uzlaşmayla olabilecek bir şey mi? Hayır. ‘Türkiye’yi böleceğim’ diyor. ‘Türk Milleti kavramını buradan çıkarıyorum, Türk Milletinin, Türkiye’nin bölünmesinin kapılarını açıyorum’ diyor. Bu kapı açılabilir mi? Açılamaz, buna izin vermeyeceğiz” diye konuştu.

“Türkiye’yi Ortaçağ Karanlığında Boğmak İstiyorlar”

Yeni anayasada yer alacak maddelerle Türkiye’nin ortaçağ karanlığında boğulmak istendiğini öne süren Perinçek, “Anayasaya getirecekleri değişikliklerden biri de: irfan ocakları açacaklarmış. Yeni anayasada yer alacak maddelerden biri de bu. Türkiye’yi ortaçağ karanlığında boğmak istiyorlar. İrfan ocakları dedikleri şey esas olarak budur. İrfan değil o, ortaçağ karanlığıdır. Onun altında da, Türk devriminin kazanımlarını bir kalemde yok etmek istiyorlar. Buna ilk başta biz kadınlar baş kaldırırız. Ortaçağ terörünün de önüne açacaklar” dedi.

“Katmerli Eşbaşkan Biz Tepemizde İstemeyiz”

Başkanlık rejiminin de bir diğer anayasa yeniliklerinden biri olduğunu belirten Perinçek, “‘Türkiye’nin başkanı olsa’ diyeceksiniz başımızın üstünde yeri var. Bu başkanlık sisteminin ardındaki eş başkanlığın başkanlığı. Başka bir devletin başkanlığını bizim kabul etmemize imkan yok. Bu Türkiye’nin başkanı, katmerli eş başkanı biz tepemizde istemeyiz. Buna da karşı çıkıyoruz. Bir mafyanın başkanlığı, benim çalıp çırpmama karışma başkanlığı, böyle şey olmaz” diye konuştu.

“İmza Kampanyasını Bodrum’da Açıyoruz”

Yapılacak olan anayasayı ‘bölücü’ olarak niteleyen Perinçek, “Buna karşı imza kampanyamızı Bodrum’da da açıyoruz. 81 il ve ilçelerinde yaptığımız gibi imza kampanyaları açıyoruz. Vatandaşlarımızı Türkiye, Vatan cephesinde birleştireceğiz. Bölücü anayasaya izin vermeyeceğiz” dedi.

Perinçek basın açıklamasının ardından partililere de hitap etti, sonrasında divan üyeleri oluşturuldu. Kongrede tek liste ile gerçekleşen seçimlerde, 1 başkan, 8 asil ve 4 yedek üye seçileceği belirtildi. Ayrıca İl Kongre delegelerinin de seçileceği de kaydedildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest