Muğla’nın dünyaca ünlü turistik ilçesi Marmaris’te denizaltı ekolojisini ve oksijenini dengeleyen, kirlilik boyutunun göstergesi sayılan, Barcelona Sözleşmesiyle koruma altına alınan Poseidon çayırlarının durumunu tespit amacıyla inceleme çalışmaları başlatıldı.

Marmaris Belediyesi desteğiyle İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü tarafından 19 – 29 Nisan 2015 tarihleri arasında Marmaris Körfezi ve ilçe merkezi kıyı şeridi boyunca “Posidonia Oceanica çayırlarının tespiti çalışması” kapsamında, dalış destekli bilimsel araştırmaları ile ilgili basın toplantısı poseidon-cayirlari-arastirma-(3)l’de gerçekleşti. Düzenlenen toplantıya Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Belediye Meclis Üyesi Acar Ünlü, Jeofizik Y. Müh. Hakan Beyaz, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünden Yard. Doç. Dr. Ahsen Yüksek ve araştırma ekibi ile Muğla MUSKİ, Muğla Büyükşehir Çevre Koruma ve Marmaris Milli Parklardan yetkililer katıldı. 19-29 Nisan 2015 tarihleri arasında Marmaris Körfezi’ndeki belirlenen alanlarda, dalış yapılarak Posidonia Oceanica Deniz Çayırlarının durumunun tespiti için yapılan bilimsel araştırmalar hakkında bir araya gelen yetkililer ve uzmanlar, çalışmalardan elde edilen verilerin değerlendirilerek en kısa zamanda rapor olarak hazırlanıp kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı.

“Körfezi Korumak Hepimizin Görevi”
Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, gerçekleştirilen basın toplantısının amacının Dünya’da eşi benzeri olmayan Marmaris Körfezi’nin mevcut durumunu tespit etmek olduğunu söyledi. Acar, “Marmaris Körfezi, kapalı bir havuz gibi. Bu özelliğiyle, eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip olmakla birlikte çevresel denge açısından risk de taşıyor. Poseidon çayırları, körfezin mevcut durumunun önemli bir göstergesi. Durumu tespit için yapılacak en doğru işlem bilimsel çalışmalar. Bu sebeple, İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri İşletmeciliği Enstitüsü Müdürlüğü’nün değerli bilim adamları uzmanları buradalar. İncelemeler sonrası hazırlayacakları rapor ve bizlere sunacakları öneriler doğrultusunda üzerimize düşeni yerine getireceğiz” dedi.
İlgili-yetkili tüm kurumları, her kesimi bu konuda duyarlı olmaya çağıran Başkan Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Körfeze sonuna kadar sahip çıkılması, korunmasını önemsiyoruz. Bu konuda kendimizi sorumlu hissediyoruz. Ama tek başına bu mümkün değil. Tüm kurumları, her kesimi de söz konusu sorumluluğu hissetmeye, gereğini yerine getirmeye çağırıyoruz.”
Yrd. Doç. Dr. Ahsen Yüksek de konuşmasında Poseidon çayırlarının denizaltı ekolojisi açısından büyük önem taşıdığına vurgu yaptı. Yüksek, şunları söyledi:
“Poseidon çayırlarının ortamdan kaybolması, balık çeşitliliğinin ve miktarının azalması, kıyı çizgisi ve plajlarının kaybolması veya hasar görmesine sebep olmaktadır. İşte bütün bu sebeplerden ötürü, Poseidon çayırları, Barcelona Sözleşmesiyle Akdeniz Havzası’nda koruma altına alınmıştır. Türkiye de, Barcelona’da imzalanan “Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması” anlaşmasına 2002’de taraf olmuştur.”
Ahsen Yüksek, Marmaris Körfezi’nde 10 kişilik ekiple, dalgıç desteğiyle yaptıkları incelemelerde Poseidon çayırlarının yayılımı, yoğunluğu ve sağlık durumunu gözlemleyerek kayıt aldıklarını belirtti. Yüksek, elde ettikleri verileri, İstanbul’da analiz ettikten sonra hazırlayacakları raporu Marmaris Belediyesi’ne sunacaklarını da ifade etti.

“Öncelik Kıyı Erozyonunu Önlemek”
Marmaris Körfezi’nde deniz çayırlarının durumunun tespiti için yapılan çalışmalar hakkında da bilgi veren Yüksek, “Deniz çayırlarının önemi: öncelikli olarak kıyı erozyonunu önlemesidir (Yani, sedimantasyonu önleyerek kıyı çizgisi ve plajların korunmasını sağlar) Denizler için oksijen kaynağıdır. Ayrıca pek çok balık türü için beslenme korunma ve üreme alanıdır. İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte 2000-2006 yılları arasında ilk defa denizel ortamda Datça-Bozburun-Gökova özel çevre koruma alanlarında biyoçeşitliliğin belirlenmesine yönelik araştırmalar başlattık” diye konuştu.

Çevre Gönüllerinden Projeye Destek
Muğla Büyükşehir Çevre Koruma, Milli Parklar İlçe ve MUSKİ temsilcileri, hazırlanacak rapor doğrultusunda, kurum olarak üzerlerine düşecek görevi yerine getirmeye hazır olduklarını belirtirken, Çevre Gönüllüleri Başkanı Filiz Ersan, yürütülen çalışmaları “Kurtuluşun başlangıcı” sözleriyle değerlendirdi. Filiz Ersan, “Her zaman olduğu gibi çevre adına yapılacak her türlü girişimin yanında ve destekçisi oluruz. Bilim adamlarımızın söz konusu çalışmalarının başladığı günü kurtuluşun başlangıcı olarak görüyoruz. Bu kapsamda bizler de elimizden geleni yapacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest