bodrumda-res-insaati-(4)Bodrum’da iki mahalleye rüzgar enerjisi santrali (RES) kuracak şirketin türbin inşaatı çalışmaları eksik evrak gerekçesiyle belediye ekiplerince durduruldu. Belediye ekiplerinin tutanak tutup ayrılmasının ardından şirketin yetkililerinin, izinlerinin eksiksiz olduğu gerekçesiyle inşaat çalışmalarına devam ettiği görüldü.

Akyarlar ve Geriş mahallelerinde iki adet rüzgar enerjisi santrali kuracak olan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş.’nin, Geriş tepesindeki türbinlerin inşaatı için sürdürdüğü çalışmalar, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu öncülüğünde, fen ve imar işleri yetkilileri eşliğinde bölgeye gelen zabıta memurlarınca bugün öğlen durduruldu. Şirket yetkilileri, çalışma izinlerinin bulunduğu belirtirken; Belediye Başkan Yardımcısı Uslu, “Bodrum Belediyesi sınırları içindeki bir alanda yapılan resmi ve şahıs arazilerinin kamulaştırma çalışmalarıyla ilgili belediyemize verilen bir bilgi olmadığı gibi, Danıştay 6′ncı Dairesi’nin şahıs arazilerinin kumalaştırılmasıyla ilgili yürütmeyi durdurma kararı var. Bununla birlikte şirket burada çalışabileceklerine dair bize hiçbir belge vermediği için iş makinesinin çalışmasını durdurduk. Mühürlenecek herhangi bir bina, inşaat olmadığı için mühürleme işlemini yapmadık. Ama gerekli belgeleri getirmeden çalışırlarsa suç işlemiş sayılırlar” dedi. Belediye ekiplerinin tutanak tutulup inşaat alanından ayrılmasından sonra, şirketin iş makinesini tekrar çalıştırdığı ve hafriyata devam ettiği görüldü.

‘İzinler Alındı’ Açıklaması

İnşaat alanında açıklama yapan Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Bertan Korkmaz, “Belediye bize ‘Evraklarınız eksik’ diyor. Ama bizim tüm izinlerimiz alındı. Bu evrakların örneklerini belediyeye verdik. Dolayısıyla belediyenin tuttuğu tutanak bizi bağlamaz. Biz çalışmaya devam edeceğiz ve ediyoruz” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest