reyhan-bayindir-gonencReyhan Bayındır Gönenç Bodrumlularla “Pastel Renkler Ülkesi”nde buluşuyor.

Gönenç’in 4 Mart Cuma günü 18:30’da Oasis Toplantı Salonu’nda gerçekleştireceği gösterinin konusu “Pastel Renkler Ülkesi” isimli Porto/Portekiz’i anlatan gezi yazısı, Apelasyon Ekim/2015 sayında yer aldı.

Reyhan Bayındır Gönenç Hakkında:

2005′den bu yana fotoğraf çalışıyor. Oral Gönenç,  Enis Umuler ve Tufan Yakın’dan dersler aldı. 2010 yılından bu yana BODFAD- Bodrum Fotoğraf Sanatı Derneği üyesi. 2015 yılında, ikinci üniversite olarak,  AÖF Fotoğrafçılık ve Kameramanlık bölümünde ön lisans eğitimini tamamladı.

Radikal İki, Patika Edebiyat Dergisi ve Bodrum Life’da gezi-gözlem-yaşam-kültür üzerine yazıları fotoğraflarıyla birlikte yayımlandı; Bodrum Gündem ve Apelasyon İnternet Dergisi’nde yazı ve fotoğrafları yayımlanmaya devam etmekte.

Gönenç, gezi-fotoğraf-yazı-yaşam üzerine şunları söylüyor:

“Gezmek, görmek…

Fotoğraflamak ve de yazmak…

Bu sözcükler okuyunca bir sıra izlese de, yaşarken pek böyle değil.

Bazen öyle hissedersiniz ki,  ya yaşayacaksınız ya fotoğraflayacaksınız.

Önceleri  ilk kez gördüğüm bir kenti karış karış gezmek,  sınırlarını adımlamak isterdim. Tüm müzelerini  görmek,  görülmesi gereken yerler listesini tamamlamak, anılan yemeklerini mutlaka tatmak isterdim.

Bir süre sonra kendime şunu sormaya başladım, gördüğüm bu ülke veya kente ilişkin  aklımda  ve ruhumda neler kaldı?

Hani fotoğrafçılar bir sergiden, bir gösteriden  sonra derler ya: Hangi fotoğraf aklında kaldı?  Tıpkı onun gibi…

Bir yeri üç günde,  beş günde tanımak olanaksız. Hoş, bazen insan yıllarca yaşadığı kenti bile tanımıyor, çünkü yaşamıyor. Yaşamadığını fark bile etmiyor…

Bir geziden mutlu dönmek için gitmeden önce araştırmalar yapmış olsam da, gidince kendimi sokaklara bırakmayı, ayaklarım beni nereye götürürse oraya gitmeyi, yani keşfetmeyi seviyorum. Tabii vazgeçilmezlerim  de var: çarşı-pazarlar ve kafeler gibi…

Ama artık yediklerimin fotoğrafını çekmez , anı fotoğrafı çektirmeyi de  unutur oldum.

Gezilerde en güzeli:  Yaşamak!…”

Paylaş
  • gplus
  • pinterest