tibbi-atik-tehlikesi-(6)Marmaris’teki Yalancı Boğaz’da çocuklarla birlikte çevre temizliği yapan Mehlika Ahu Hetman Vakfı üyeleri, çok miktarda tıbbi atık malzemesi topladı.

Mehlika Ahu Hetman Vakfı Başkanı Ömür Hetman ile birlikte vakıf üyeleri hafta sonu öğrencilerin doğa ve çevreye karşı bilinçlenmeleri açısından çevre temizlik etkinliği düzenledi. Yalancı Boğaz’ın açık deniz tarafındaki sahilde yapılan temizliğe çok sayıda veli ile Ahu Hetman İlkokulu öğrencileri katıldı. Atıklar arasında tıbbi atıklar, içi kan dolu tüp, şırınga, şırınga ucu, damarı ortaya çıkarmak için kullanılan lastik ve farklı tıbbi atıklar bulan Vakıf yetkilileri, ilgilileri harekete geçirmek için adım atacaklarını kaydetti. Temizlik etkinliğine katılan 10 yaşındaki Zeliha Baştürk, çevre kirliliğinin ormanları ve doğal olarak oksijeni yok ettiğini söyleyerek “Bu nedenle temizlik yapıyoruz. Kırık camlar orman yangınlarında da etkili olduğundan onları öncelikli olarak topluyoruz” dedi.

tibbi-atik-tehlikesi-(3)“Bu Kadar Kirli Olacağını Düşünmemiştim”

Öğrencilerden  10 yaşındaki Mert Argül ise, yelken yaparken sahili uzaktan gördüğünü ancak bu kadar pis olabileceğini beklemediğini söyledi. Akgül “Buralarda bu kadar çöp bulmaktan çok üzgünüm. Enjektör, iğne uçları, kapaklar, camlar daha çok çeşitli şeyler bulduk. Hepsi çok tehlikeli ve doğaya çok zararlı şeyler. Herkes çok daha dikkatli olmalı” diye konuştu.

“Vakfı Daha Aktif Hale Getireceğiz”

Mehlika Ahu Hetman Vakfı Başkanı Ömür Hetman, ihtiyaç sahibi öğrencilere burs tibbi-atik-tehlikesi-(4)verdiklerini anlatırken, “Çocuklarımız gönüllü olarak çevre temizliği yapmak isteyince onları buraya getirdik. Vakıf olarak bursların yanı sıra kültür gezileri düzenliyoruz. Vakfı daha aktif hale getirmek için yol haritası belirledik. Bugün de doğaya karşı çocuklarımızın duyarlılığını artırmak istedik. Değişik organizasyonlara imza atacağız. Vakfımıza Marmaris’te yaşayan herkesi gönüllü olarak çalışmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Marmaris İlçe Sağlık Müdürlüğü konuyu derinlemesine araştıracaklarını, çevredeki marinalarda eğer o bölgeyi gören kameralar varsa bunları da inceleyeceklerini söyledi.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest