haydosOrtaca Hayvan Dostları Derneği (HAYDOS) Başkanı Türkan Dağdelen, sanal ortam ve pet shoplardan hayvan satışına tepki gösterdi.
Muğla’nın Dalaman ilçesi Atakent Mahallesi’ndeki bakım evinde kedi ve köpek olmak üzere 800 kadar mağdur hayvan yaşamakta olduğuna işaret eden HAYDOS Başkanı Türkan Dağdelen, vatandaşların hala pet shop ve internet üzerinden avuç dolusu para vererek kedi-köpek satın almalarına tepki gösterdi. Pet shoplar ve internet üzerinden satılan hayvanların çok kötü şartlarda üretilip, kaçak yollardan ülkeye sokulduklarını belirten Dağdelen; “Hayvanlar son derece ilkel, sağlıksız, karanlık kutularda, pislik içinde günlerce aç susuz yapılan yolculuktan sonra süslü vitrinlerde sergilenmektedir. Hayvan barınağında yani burada bulunan hayvanların büyük çoğunluğu sahipleri tarafından sokağa atılan eğitimli, cins ve insan dostu hayvanlardır. Ne yazık ki birçoğu da şiddete maruz kalmış hayvanlardır” dedi.
Evcil hayvan sahibi olmak isteyen vatandaşların mutlaka en yakın barınağı ziyaret etmelerini isteyen Dağdelen, barınaklarda yuva bekleyen yüzlerce hayvanlardan birini ücretsiz olarak sahiplenmelerini önerdi. Dağdelen, şöyle konuştu: “Yetkililerden pet shop ve merdiven altında kaçak üretimlerin denetimlerinin daha sık yapılmasını, caydırıcı önlemlerin alınmasını talep ediyoruz. Vatandaşlardan istediğimiz pet shoplardan hayvan olarak kanlı ticarete ortak olmamalarıdır. Bunu istiyoruz.”
Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest