suriye-savas-magduru-hayvanlar-(6)Suriyeli Rawaa Kilani, ülkesindeki iç savaşta yaralanan sokak hayvanlarını tedavi ettirip, sahiplendirerek Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gönderiyor. Kurduğu ‘Peace 4 Paws’ adlı grubuyla bugüne kadar savaş mağduru 150 kedi ve 12 köpeği sahiplendirdiklerini belirten Kilani, herkesi kendilerine destek olmaya davet etti.

İç savaş nedeniyle çok sayıda sivilin ölüp, yaralandığı, bir o kadar kişinin de canlarını kurtarmak için ülkesini terkettiği Suriye’de, bu şiddetten sokak hayvanları da zarar görüyor. Kendi canını hiçe sayan Suriyeli ev kadını Rawaa Kilani, kendisi gibi hayvansever olan annesi Ghada Koudsi ile ülkesindeki savaşta yaralanan sokak hayvanlarına sahip çıkıyor.

suriye-savas-magduru-hayvanlar-(3)Suriye’nin Damascus kentinde yaşayan ve eşi, savaş öncesinde bir petrol şirketinin avukatlığı yaptığı için maddi durumu iyi olan Kilani, yaralı sokak hayvanlarını veterinerde tedavi ettiriyor. Ardından da pasaport çıkarttığı bu hayvanların sahiplenmesini sağlayarak, Avrupa’nın çeşitli ülkelerine gönderiyor. Ülkesinde ‘Peace 4 Paws’ adı altında bir grup kurarak bu konuda kendisine destek olan hayvanseverleri bir araya toplayan Kilani, annesi ile birlikte Almanya, Hollanda, Belçika gibi pek çok ülkeyi de gezerek, buradaki hayvanseverlerden de destek istiyor.

Anne-kızın bu defaki son durağı ise Türkiye oldu. Türkiye’de önce İzmir’e geldiğini belirten Kliani’nin, daha sonra çok sayıda sokak kedisine baktığı için ‘Kedilerin annesi’ suriye-savas-magduru-hayvanlar-(4)olarak bilinen İskoç uyruklu Jeannie Thirkill’i Muğla’nın Marmaris ilçesinde ziyaret edip, tanıştı. Sokak hayvanları konusunda bilgi alışverişinde bulundu. Kliani, Thirkill’in ‘Yunus’ adını verdiği bir kedisinin bir Alman vatandaşı tarafından sahiplenilmesine aracılık da etti.

Hayvanları çok seven bir ailede büyüdüğünü belirten Kilani, “Ülkemdeki savaşta yaralanan, ayaklarını, gözlerini kaybeden sahipsiz kalmış sokak hayvanlarını görünce çok etkilendim. Bir şey yapmam gerektiğini düşünüp, harekete geçtim. İlk olarak, sokakta bulduğumu ve ‘Lucy’ ismini verdiğim kediyi aldım. Hikaye de böyle başlamış oldu. Tedavisini yaptırıp, sahiplendim. Sonrasında, Lucy gibi çok sayıda hayvan olduğunu suriye-savas-magduru-hayvanlar-(2)görünce daha da büyüdük. Bugüne kadar yaralı ve savaş mağduru 150 kedi, 12 köpeği sahiplendirip, yurt dışına gönderdik. Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden bu konuda bize çok sayıda istek geliyor. Yurt dışına göndereceğimiz hayvanların tüm işlemlerini Suriye’de yapıyoruz. İlk olarak yaralanan bu hayvanların tedavisiyle işe başlıyoruz. Avrupa ülkelerine göndereceğimiz bu hayvanlar için kan testi isteniyor. Bu üç ay sürüyor. Bu süreyi bize gönüllü olarak destek veren Lübnanlı bir veteriner sayesinde en aza indiriyoruz. Çünkü bize yardımcı olup, testleri o yapıyor. Test sonuçlarına göre hayvanların pasaportunu çıkarıp, yeni ailelerine gönderiyoruz. Grup üyeleri olarak da sırayla Avrupa’daki çeşitli ülkeleri gezip, sokak hayvanlarının sahiplenilmesi için destek istiyoruz” diye konuştu.

Herkesi kendilerine destek olmaya çağıran Kilani, “www.catconnect.nl” internet adresinden kendilerine ulaşılabileceğini de kaydetti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest