saynur-gelendost-(2)Bodrum’da, “Çevrecilerin Anası” olarak bilinen Saynur Gelendost, ölümünün 13′üncü yıl dönümünde mezarı başında anıldı.

Solunum yetersizliği nedeniyle kaldırıldığı Bodrum Devlet Hastanesi’nde 2 Mart 2003 tarihinde, 73 yaşındayken yaşamını yitiren Bodrum Gönüllüleri Derneği’nin kurucularından ve genel sekreteri Saynur Gelendost, mezarı başında anıldı. Türbe Mezarlığı’ndaki anma etkinliğine, dost ve sevenlerinden 7 kişi katıldı. Saynur Gelendost ile yanı başındaki kabirde yatan eşi Can Gelendost’un mezarına çiçek bırakıldı.

Konuşma yapan Gökova Sürekli Eylem Kurulu Üyesi Reşat Uygun, “Saynur’u her ölüm yıl dönümünde mezarı başında anmak, yaptıklarını gelecek kuşaklara taşımak ve onu unutturmamak için yaptığımız bir etkinlik haline geldi. Yıllar geçtikçe hem Saynur’u tanıyanlar hem çevre mücadelesini bugün yürütenler, bu çevre mücadelesinin ilk taşını oluşturan Saynur Gelendost’u hatırlamakta zorlanabilirler. Çünkü yeni bir nesil yetişiyor. O nedenle her ölüm yıl dönümünde biraz daha az olmamız buna bağlanabilir” dedi. Gelendost’un mücadeleci yapısına dikkati çeken Uygun, “Bugün burada, Türk -Yunan dostluklarında barış ödülleri alan, Ege Denizi’nin foklara ait olmasını isteyen öncü bir kadını anıyoruz. O yaşasaydı, mültecilerin Ege Denizi’nde yaşadığı ölümler, daha yüksek sesle ve daha görünür olacaktı” diye konuştu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest