sehit-tegmenin-kiz-kardesi-ne-olur-uyan-agabey_9684_dhaphoto3Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde PKK’lı teröristlere yönelik sürdürülen operasyonda şehit düşen 24 yaşındaki Jandarma Teğmen Altuğ Pek’in cenazesi, bu sabah Muğla’daki baba evinin önüne getirildi. Şehidin ailesi ve yakınları gözyaşlarına boğulurken, kız kardeşi Aliye Pek’in, “Ne olur uyan ağabey. Ben sensiz yaşayamam. Bu acıya dayanamam” feryatları yürekleri burktu. Şehit ailesinin 2 odalı yıpranmış haldeki evi dikkati çekerken; yokluklar yüzünden güçlükle okulunu bitirdiği öğrenildi.

Silvan’ın Tekel, Konak ve Mescit mahallelerindeki bazı cadde ve sokaklarda kazılan hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması, bölgenin teröristlerden arındırılması için 10 gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından devam eden operasyon için ilçeye sevk edilen askerlere dün sabah PKK’lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit düşen, 5 aylık sözleşmeli asker Jandarma Teğmen Altuğ Pek’in dün akşam Muğla’ya getirilen cenazesi, bu sabah, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgundan alındı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait ambulansa alınan cenaze, Muğlalılar’ın katılımıyla oluşturulan 300 araçlık konvoyla helallik alınması için Menteşe İlçesi Paşapınarı Mahallesi’ndeki baba evinin önüne getirildi.

sehit-tegmenin-kiz-kardesi-ne-olur-uyan-agabey_9684_dhaphoto7KIZ KARDEŞİ YÜREKLERİ DAĞLADI

Askerlerin omzuna alınan şehidin Türk bayrağına sarılı tabutu, önceden evin önünde hazırlanan masanın üzerine konuldu. 4 çocuk annesi olan ev kadını 60 yaşındaki Fatma Pek, yerelde aylık yayın yapan bir gazetenin sahibi olan baba 68 yaşındaki Mehmet Pek ile bir kız, iki erkek kardeşi başta olmak üzere yakınları ve sevenleri gözyaşlarını tutamadı.

Şehidin bazı yakınları acıya dayanamayıp fenalık geçirdi. Kız kardeşi Aliye Pek’in “Ne olur uyan ağabey. Ben sensiz yaşayamam. Bu acıya dayanamam” diye feryat etmesi yürekleri burktu. Ardından Aliye Pek de fenalık geçirdi. Aliye Pek’i, bir kadın Astsubay ile yakınları teskin etmeye çalıştı. Ayrıca şehidin evine akın eden Muğlalılar, aileye taziyelerini sundu.

Menteşe İlçe Müftüsü Kazım Aşlık, şehit için dua okuması ve evin önünde helalik alınmasının ardından Teğmen Altuğ Pek’in Türk bayrağına sarılı tabutu tekrar askerlerce omuzlara alındı. Ambulansa konulan cenaze, cenaze namazı için Kurşunlu Camisi’ne götürüldü.

sehit-tegmenin-kiz-kardesi-ne-olur-uyan-agabey-2-_1715_dhaphoto10YOKLUKLAR İÇİNDE OKUDU

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olan ve ataması yapılmayınca beş ay önce sözleşme imzalayarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde göreve başladığı belirtilen Şehit Teğmen Pek’in maddi yokluklar içinde okulu bitirdiği ortaya çıktı. Okula giderken otobüs parası olmadığı için otostopla yolculuk yaptığı öğrenildi. Buna rağmen şehit Pek’in kimseden herhangi bir beklenti içine girmediği, çalışkan, dürüst çevresinde çok sevilen bir insan olduğu belirtildi.

Ailenin, Büyükşehir öncesi dağ köyü olan Paşapınarı’ndaki iki göz ve oldukça yıpranmış haldeki evi de dikkati çekti.

15 BİN KİŞİ UĞURLADI

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde sürdürülen operasyonda şehit düşen Jandarma Teğmen Altuğ Pek’in cenazesi, helallik alınmasının ardından Kurşunlu Camisi’ne getirildi. Yaklaşık 15 bin kişi, şehidi uğurlamak için caminin içi, çevresi ve yakınındaki Atatürk Meydanı’nı doldurdu. Evlerin pencereleri, balkonları ve çatılarının da dolduğu görüldü. Şehidin babası Mehmet Pek, annesi Fatma Pek ve kız kardeşi Aliye Pek ile erkek kardeşleri Ali Pek ve Alper Pek törenden yarım saat önce camiye geldi. Gözyaşını tutamayan kız kardeş Aliye Pek ile baba Mehmet Pek’in ayakta durmakta güçlük çektiği, subayların kollarında güçlükle ilerleyebildiği görüldü.

sehit-tegmenin-kiz-kardesi-ne-olur-uyan-agabey-2-_1715_dhaphoto5TERÖRE LANET OKUNDU

Cenaze törenine katılanlar, ellerindeki Türk bayraklarıyla teröre lanet yağdırdı. ‘Ne mutlu Türküm diyene’, ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’, ‘Kahrolsun PKK’ ve ‘Şehidim hakkını helal et bize’ sloganları atıldı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ, Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan, AK Parti Muğla milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk, MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, çeşitli partilerin temsilcileri ile askerlerde cenazeye katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere siyasi parti başkanları şehit cenazesine çelenk gönderdi.

‘ACI DAYANILACAK GİBİ DEĞİL’

Törene katılan Aksaz Grup Komutanlığı, Muğla İl Jandarma Komutanlığı ve Milas Hava Meydan Komutanlığı’nda görevli subaylar; baba Mehmet Pek ile ailesine başsağlığı diledi. Baba Mehmet Pek cevaben “Komutanım vatan sağ olsun. Bu evlat benim de bu vatanımızın da evladı. Ama acı dayanılacak gibi değil, sizler sağolun” dedi.

BİNAYA DEV PANKART ASILDI

MHP Menteşe İlçe Başkanlığı’nın bulunduğu binaya Şehit Teğmen Pek’in fotoğrafının üzerinde bulunduğu “Şehidim anam dedin babam dedin atam dedin bayrağa, hem al bayrak oldun hem de bayrakta al” yazılı dev pankart asıldı.

Cenaze öncesi şehidin aile fertlerinin, Türk bayrağına sarılı tabutun önüne konulan Altuğ Pek’in fotoğrafına sessizce uzun uzun baktığı görüldü. Kurşunlu Camisi’nde öğlende kılınan cenaze namazı sonrası şehit Pek, alkışlar eşliğinde Yeni Şehir Mezarlığı’nda bulunan Muğla Şehitliği’nde toprağa verildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest