bodrumda-is-yerlerinde-tahliye-(2)Bodrum’da, Büyükşehir Belediyesi’ne ait 38 dükkanın yer aldığı Turgutreis Hal Çarşısı’ndaki iş yerlerinin kira sözleşme süreleri bitince, tahliye ve yıkım kararı alındı. Turizm sezonu öncesi kararı öğrendiklerini belirten esnaf duruma tepki gösterirken, çarşının yıkımında sonra bölgeye zemin katında otopark yer alan ve üstünde iş yerlerinin bulunduğu bir proje hazırlandığı belirtildi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait Bodrum Turgutreis Mahallesi’nde kira sözleşme süreleri biten Belediye Caddesi’ndeki Turgutreis Hal Çarşısı’nın tahliye edilip yıkılması için aldığı karar esnafta tepki doğurdu. İki yıldır Hal Çarşısı’nda terzilik yapan Sinan Karakaş, “Turgutreis Belediyesi’nden sonra kiralarımızı ödeyecek muhatap bulamadık. Kira süresinin bitmesiyle de biz Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kiracısı olmayı beklerken Şubat ayının 26′sında ‘bir ay içinde tahliye edin’ diye bir yazı geldi. Bugün de iş yerlerinin tahliyesi için geldiler ancak ellerinde belge olmadığı için daha sonraya bıraktılar” dedi.

Ekim Ayı Sonuna Kadar Süre İstendi

Bir diğer terzi Mahmure Madra (54) ise, “Yerimiz yok gidecek, terzilikle geçinen insanım. Kış geçmiş, ucu ucuna geçinmişiz. İnsanlar şimdi para kazanmaya başlayacak, ‘hadi çıkın, dükkanlarınızı yıkıyoruz.’ Sadece Ekim ayına kadar süre istedik. Bütün arkadaşlarımız da kabul ediyor. Bodrum’da turizm sezonunda, inşaat yasağı uygulanıyor. Bugün yıksalar, Ekim ayına kadar bir şey yapamayacaklar. Bu nedenle Ekim ayına kadar süre versinler, sürenin sonunda kendimiz elimizle teslim edelim” dedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Muğla Büyükşehir Belediyesi, şu ifadelere yer verdi:

“Taşınmazın tasarrufuna yönelik hazırlanan dosyaların incelenmesi neticesinde, tamamının kira sürelerinin bitmiş olduğu tespit edilmiştir. Bodrum Belediye Başkanlığı’nın 15.01.2016 tarih ve 1092 sayılı yazısı ile söz konusu taşınmazın üzerindeki yapıların yapı kullanma izin belgelerinin bulunmadığı bildirilmiştir. Ayrıca binaların içe bakan taraflarına kaçak olarak eklentilerin ilave edildiği tespit edilmiştir. Hal Çarşısı içerisinde bulunan iş yerindeki işletmelerin ‘İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı’nın bulunmadığı tespit edilmiştir. Başkanlığımızca Yapı Kullanma İzin Belgesi bulunmayan taşınmazların ilgili yasa (2886 Sayılı DİK) gereği kiraya verilmesinin mümkün olmadığı değerlendirilmiştir. Kullanıcılar şu an işgalci durumunda olup, işgale karşılı ecrimisil tahakkuk ettirilmiştir.”

Bodrum Kaymakamlığı’nın nihai kararının beklendiği belirtildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest