tacize-ugrayan-cocukMuğla E Tipi Kapalı Cezaevi Sübyan Koğuşu’nda 53 gün tutuklu kalan 14 yaşındaki çocuk, cezaevinde kaldığı sürede yaşadığı şiddet ve taciz olaylarını anlattı. M.U. isimli çocuk, koğuşta kendilerinden büyük mahkumların çamaşırlarını yıkayıp hizmet ettiklerini ve geceleri uyumamaları için ayaklarının yakıldığını söyledi. M.U., gece yatarken bir mahkumun cinsel tacize kalkıştığını da söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Nurettin Demir tarafından Muğla Kapalı E tipi cezaevi sübyan koğuşundaki çocuk tutukların şiddet ve tacize maruz kaldığı iddiaları gündeme getirilmişti.
Şiddet gören 4 çocuktan biri olan 14 yaşındaki Marmarisli M.U. ve babası H.U. , yaşananları İHA’ya anlattı. 3 arkadaşı ile bir bardan 15 dolar para çaldıkları için cezaevine giren M.U., 53 gün boyunca tutulduğu sübyan koğuşunda yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:
“Koğuşta bizden yaşça büyük 2 mahkum vardı. Küçük mahkumları sürekli dövüyorlardı. Gece uyutmamak için ayaklarımızı çakmakla yakıyorlardı. Çamaşırlarını bize yıkatıp, koğuş temizliğini bize yaptırıyorlardı. Bir gün çamaşırını yıkamadığım için beni dövdüler. İkisi de beni dövüyordu. Ben de gardiyana söyledim. Gardiyan beni 2 saat boyunca başka bir koğuşa götürdü daha sonra geri getirdi. Benimle birlikte cezaevine giren iki kişi de onlardan dayak yedi. Bir gece koğuşta yatarken yaşça benden büyük olan mahkum gelerek cinsel tacizde bulundu. Bağırarak kapıya koştum ve gardiyandan yardım istedim. Beni tekrar başka bir koğuşa götürdüler 2 saat sonra geri getirdiler. Cezaevinde olduğum için okula gidemedim. Öğrenimime devam etmek istiyorum” dedi.
BABA H.U.: “PARAM OLMADIĞI İÇİN ÇOCUĞUMA BAKAMIYORUM”
Cezaevinde şiddet ve tacize uğrayan M.U’nun babası H.U.(41) ise oğlunun psikolojisinin çok bozuk olduğunu, işsiz olduğu için tedavi ettiremediğini dile getirip yetkililerden yardım istedi. H.U., oğlunun cezaevinden çıkıktan sonraki durumunu şöyle anlattı: “Oğlumun başına gelenleri ilk mahkemede gördüm. Duruşmada hakim oğluma ‘senin gözüne ne oldu? diye sordu. Oğlum da ‘büyük çocuklar dövdü’ diye cevap verdi. Mahkeme tahliye kararı verdi. Ben de çocuğumu almak için cezaevine gittim. Çocuğu teslim aldığımda fiziken ve ruhen bitmiş durumdaydı. Orada bulunan asker ve gardiyanlara çocuğa ne olduğunu sordum; onlar da düştüğünü söyledi. Doktor raporunun bulunmadığını ve hastaneye gitmem gerektiğini belirttiler. Gardiyanlar bana, ‘zamanında çocuklarınıza sahip çıkmıyorsunuz ondan sonra da gelip bize hesap soruyorsunuz’ dedi. Cezaevi yetkilileri ile görüştürülmedim. Çocuğu alıp Marmaris’e geldim ve hastaneden işkence gördüğüne dair rapor aldım. Cezaevinde çocuğuma işkence yapılmış. Vücudunun her yerinde morluklar vardı. Geceleri sıçrayarak yataktan kalkıyor ve kendi kendine konuşuyor. Sabah kalktığında ise yaptıklarını hatırlamıyor. Bu işkenceyi kim yaptıysa bulunup cezalandırılmasını istiyorum. Cezaevlerindeki şiddetin durdurulmasını istiyorum”.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest