marmaris-lodos-(2)Muğla’nın Marmaris İlçesi’nde saatteki hızı 45 kilometreyi bulan lodos, hayatı olumsuz etkiliyor. Dalgalar nedeniyle Yat Limanı ve Kordon Caddesi yürüyüş yolu suyla dolarken, küçük bir balıkçı teknesi de suya gömüldü. Rüzgar nedeniyle apartmanların çatı katlarındaki çanak anten ve levhalar yerinden söküldü.

Marmaris’te saat 17.00′den itibaren saatteki hızı 45 kilometreyi bulan lodos, yaşamı olumsuz etkiliyor. Günübirlik gezi ve balıkçı tekneleri herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için ilçe körfezindeki korunaklı iskelelere demirlerken, bazı apartmanların çatı katlarındaki çanak anten ve levhalar yerinden çıkarak yola düştü. Marmaris- İçmeler 8′inci kilometresinde yola düşen küçük kaya parçaları trafikte aksama yarattı. Yat Limanı’nda bağlı 2 metrelik bir balıkçı teknesi ise suya gömüldü. Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı ekipleri, telsizle anons yaparak kaptanların korunaklı limanlara çekilmesini istedi.

marmaris-lodosBazı Vatandaşlar Rüzgarı Eğlenceye Çevirdi

Yat Limanı ve Kordon Caddesi’nde dalgaların boyu 5 metreyi bulmasıyla yürüyüş yolu suyla doldu. Kafeterya ve restoran çalışanları, dışarıda bulunan sandalye ile masalarının uçmaması için iple bağladı. Yaşanan şiddetli lodosu eğlenceye çeviren bazı vatandaşlar, dalgaları ardına alarak özçekim yaptı. Kimileri çocuklarıyla birlikte dalgaların oluşturduğu manzarayı seyretmek için Yat Limanı’na geldi. Limana bisiklet ve motosikletleriyle giriş yapan kimi vatandaş ise yürüyüş yolunu kaplayan dev dalgalarda ıslandı.

Muğla Valiliği, kamu kurum kuruluşları ve basın mensuplarına gönderdiği elektronik marmaris-lodos-(1)posta yoluyla 16 Ocak Cumartesi ve 17 Ocak Pazar günü şiddetli lodos ile aralıklı sağanak yağış uyarısı yaptı.

Marmaris Meteoroloji yetkilileri, “Cumartesi akşam başlayacak sert rüzgarlar gece boyunca ve yarın devam edecektir. Rüzgar takriben 35-55 kilometre arasında seyredecektir. Aralıklı olarak sağanak yağmur etkisini gösterecektir” dedi.

Haber: DHA

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest