bulamac-adasinda-mahsur-kalan-100-siginmaci-firtina-nedeniyle-kurtarilamadi_7763_dhaphoto4Tekne ve botlarla Yunanistan’a ait, yerleşimin bulunmadığı Farmakonisi (Bulamaç) Adası’na geçen, aralarında hasta, çocuk ve kadınların da bulunduğu sığınmacılar mahsur kaldı. Küçük bir askeri birliğin bulunduğu adadan kaçakların Leros Adası’na tahliyesi yapılamadı.

Bulamaç Adası’nda mahsur kalan ve 3 gündür kurtarılmayı bekleyen sığınmacılar arasında, soğuk hava nedeniyle hastalanan ve durumu ağır olanlar da bulunuyor. Zor durumda kalan sığınmacıların uluslararası yardım kuruluşu Watch The Med-Alarm Phone’dan yardım istedikleri belirtildi. Yardım kuruluşu Twitter’dan tüm dünyadaki örgütlere ve Yunan resmi makamlarına çağrıda bulunarak, adada mahsur kalan göçmenlerin kurtarılarak yerleşimin olduğu en yakın Leros Adası’na götürülmesini istedi.

Bölgede saatteki hızı 70 kilometreyi bulan fırtına ve denizdeki boyu yaklaşık 3 metreye ulaşan dalgalar nedeniyle kaçak göçmenler tahliye edilemedi. Fırtınanın şiddetini azaltmaması halinde kaçak göçmenler, yeni yıla adada olumsuz hava şartlarında yaşamla mücadele ederek girmek zorunda kalacak. Adadaki askeri birlikten göçmenlere kısmi miktarda yardım yapılabildiği bildirildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest