somali-gencler-egitimMaden Somalı gençlerin kaderi olmamalı projesi kapsamında 21 Aralık günü BOYD’un öncülüğünde Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş destekleriyle Bodrum Ortakent – Yahşi’de bulunan Temenos Hotel’e gelen gençlerin eğitimleri sürüyor.

Düzenli bir eğitim programına tabi tutulan gençlere; mutfak, servis, housekeeping, ön büro, İngilizce eğitim, güzel konuşma, davranış bilimleri, animasyon ve spor dersleri verilmekle birlikte birçok otel yöneticisi ve üst düzey yetkili ile departman müdürleri de birikimlerini aktarıyor.

Aslantuğ, Tecrübelerini Gençlerle Paylaştı

Tiyatro ve sinema sanatçısı Mehmet Aslantuğ gençleri ziyaret ederek tecrübelerini gençlerle paylaştı. “Küçük bir Karadeniz kasabasında yetişen bir ağabeyinizim, bugün ödüllü bir sanatçı olarak karşınızda duruyorsam azimle, özverili bir çalışmanın sonucudur. Sizler de hayata yeni başlıyorsunuz, sektörde zorluklarla karşılaşacaksınız bu yüzden buradaki eğitimleriniz çok önemli, sizden gerekli özeni göstermenizi istiyorum” dedi.

Gençlerle hatıra fotoğrafı çektiren Aslantuğ BOMEK Eğitim Koordinatörü Serdar Çakman nezdinde projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Karcılıoğlu: Gençlerimiz, kaderlerini değiştirmek için burada

Gençlerin gösterdiği gelişimden memnuniyetini dile getiren BOYD Başkanı Karcılıoğlu, “Gençlerimiz kaderlerini değiştirmek için burada ve her geçen gün bunun bilinciyle hareket ediyorlar, bizler de burada onlar için bir yol açtık. Umut ediyorum ki ileride gençlerimiz daha iyi yerlere gelecek ve böyle bilinçli projeler gerçekleştirecekler”.

Gençlerle sohbet eden Karcılıoğlu, gençlere dikkat testi yaptı. Neşeli bir ortam içerisinde geçen derste gençlere dikkatin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan Karcılıoğlu, “Testin sonunda sizlere yirmi üç soru sordum, buradaki amacım testi çözmeden önce okumanız ve ondan sonra sorulanlara cevap vermenizdi. İki arkadaşınız dışında hepiniz verilen test kağıdını sonuna kadar okumadan hemen sorulara cevap vermeye çalıştınız. Oysa ki testi sonuna kadar okusaydınız sadece iki soruya cevap vereceğinizi görecektiniz. Testi başarıyla geçen iki arkadaşınızı tebrik ediyorum. Unutmayın çocuklar ileride çalıştığınız iş yerlerinde sorumlu kişiler olacaksınız. Bu yüzden hiçbir zaman önünüze koyulan evrakları sonuna kadar okumadan imza atmayın. Okuyun, anlayın ve dikkatli olun dedi”.

Gençler İçin Yeni Bir İş İmkanı

“Maden Somalı Gençlerin Kaderi Olmamalı” projesine destek olan ve gençlere ferdi kaza sigortası yapan, Milâs Sigorta acentelerinden Erenay Sigorta, gençlerle sigorta söyleşisi yaptı.

Söyleşide; “sigorta nedir? Neden sigorta? Sigortacılık mesleği ve kişisel gelişim” üzerine eğitim verildi.

Eğitimi veren Kürşat Kaygı, gençlerle birlikte olmaktan büyük onur ve mutluluk duyduklarını, Soma’da yaşanan maden kazasından sonra, madendeki iş fırsatları dışında gençlere yeni ve farklı bir iş fırsatı sunan BOYD‘a teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Korkmaz: Ülkemizdeki çeşitli sektörlerde eğitimli gençlerin olması bizler için çok önemli

Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Bertan Korkmaz Temenos Hotel’de turizm eğitimi alan gençleri ziyaret etti.

BOMEK Okul Müdürü Tarık Demir ve BOMEK Eğitim Koordinatörü Serdar Çakman’dan bilgi alan Korkmaz, Somalı çocuklarla yaptığı kısa konuşmada “Buraya sizlerle tanışmak için geldim. Sayın BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, bu projeyi bizlere anlattığında çok mutlu olduk ve her türlü desteği, elimizden geldiğince vereceğimizi ifade ettik. Bu tür projelere önem veriyoruz. Ülkemizdeki çeşitli sektörlerde eğitimli gençlerin olması bizler için çok önemli, sizler böyle bir projede yer aldığınız için birçok arkadaşınıza göre daha şanslısınız. Sizleri tanıdığım ve böyle bir projeye destek verdiğimiz için mutluyuz. Bundan sonraki süreçte de sizler için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Çocuklara verilen imkanları ve odaları beğendiklerini belirten Korkmaz, Temenos Hotel yönetimine de bu fedakarlıklarından dolayı teşekkür etti.

Rixos Genel Müdürü Mehmet Tulunay Somalı Gençleri Ziyaret Etti

Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) tarafından, Soma Kaymakamlığı, Soma Çocuk Gençlik Gelişim Derneği iş birliği ile gerçekleştirilen “Maden Somalı Gençlerin Kaderi Olmamalı” projesi kapsamında, Bodrum Ortakent – Yahşi Temenos Hotel’de eğitim alan Somalı gençleri Rixos Genel Müdürü Mehmet Tolunay ziyaret etti.

Somalı gençlere sohbet eden Tulunay “Bugün buraya sizlere ders vermek için gelmedim, amacım sizlerle tanışmak ve sohbet etmek, bugün karşınızda Rixos Genel Müdürü olarak bulunuyorsam bunun sebebi turizm içinde birçok departmanda çalışmış olmam ve işimi severek yapmamdır”.

“Turizmi Yapabileceğim Bir İş Olarak Gördüm”

Turizme hayalle başladığını söyleyen Tulunay, “Benim hayalim yıllar öncesi böyle önemli mevkiler değildi, o zaman ekonomik olarak içerisinde bulunduğumuz koşullar daha da zor idi, istediğimiz her şeye sahip olamıyoruz. Kaldı ki bugünkü gibi çok olanak yok, size oranla daha şanssız, sizden daha zor ortamlarda bu sektöre başladım. İstediklerimi alabilecek bir ekonomiyi kazanabilmek ve turizmi yapabileceğim bir iş olarak görmek bugün burada olmamın temellerini attı.” dedi.

“Ne Yaparsanız Yapın Aşk İle Yapın”

Tulunay; “Turizm hayatımda bana hiçbir ayrıcalık tanınmadı; çalışarak, uğraşarak, yılmadan, usanmadan bugünlere geldim. Sizlere de buradan diyeceğim ilk şey: Yılmayın, usanmayın yaptığınız işi sevin, ileride mesleklerinizde başarılı birer birey olduğunuzu göreceksiniz. Ne yaparsanız yapın aşk ile yapın, eğer ‘bunu neden ben yapıyorum?’ ‘kahveyi neden ben götürüyorum?’ ‘tuvaletleri ben mi temizleyeceğim’ gibi düşünce içerisine girerseniz bu işi yapamazsınız. Ben bugün bu unvanda otelin her departmanında görev yapan arkadaşlarımın hepsinin yaptıklarını misafirlerimize hizmet için rahatlıkla yapıyorum. Burada ‘ben genel müdürüm bana ne onlar yapsınlar’ diyemem, çünkü ben bu unvana gelirken o basamakların hepsinden geçtim, işimi sevmem ve aşk ile yapmam beni ve bulunduğum şirketi bir yerlere taşıyor” dedi.

Somalı gençlerle keyifli bir sohbet gerçekleştiren Tulunay, gençlere “Bu tür projelere önem veriyorum, sizler böyle bir projede yer aldığınız için birçok arkadaşınıza göre daha şanslısınız, bundan sonraki süreçte de sizler için elimden geleni yapacağım” dedi.

Gençlerle bol, bol fotoğraf çektiren Tulunay, özellikle selfie yapmak isteyen gençlerle daha çok poz vererek dayanışma ve kaynaşmanın en güzel örneğini sergiledi. BOMEK Eğitim Koordinatörü Serdar Çakman ve BOMEK Okul Müdürü Tarık Demir’le çocukların eğitimleriyle ilgili sohbet etti. Sohbetin ardından böyle bir projede emeği geçen herkese Demir ve Çakman nezdinde teşekkürlerini ileten Tulunay, Temenos Hotel’den ayrıldı.

Paylaş
  • gplus
  • pinterest