muglada-15-stajyer-avukat-ant-icerek-ruhsat-aldi_7894_dhaphoto1Muğla Barosu’na kayıtlı 15 stajyer avukat, ant içerek mesleğe ilk adımını attı.

Büyükşehir Belediyesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene; yemin edecek avukatlar, yakınları, meslektaşları ve Muğla Barosu Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Baro Başkanı Tutuklu Gazetecileri Hatırlattı

Törende konuşma yapan Baro Başkanı Cumhur Uzun, Türkiye’de hukuk ve demokrasi mücadelesinin kolay olmadığını ileri sürerek, “Avukat olarak sizi çok onurlu fakat bir o kadar da zorluklarla dolu günler bekliyor. Ülkemizde hukuk ve demokrasi mücadelesi hiç de kolay değil. Daha dün yaptıkları haber nedeniyle tutuklanan gazetecilerin, barış, kardeşlik, demokrasi ve özgürlük açıklaması yapmakta olduğu sırada, nasıl olduğu halen tespit edilemeyen bir biçimde ölen baro başkanlarının bulunduğu bir ülkemiz var. Biraz daha geriye gittiğimizde sahte, uydurma, yaratılmış delillerle beş yıl hapis yatıp, daha sonra beraat eden ve yaşamları, yaşadıkları nedeniyle alt üst olan hatta ölen insanlarımızın olduğu bir ülkemiz var. Bu ülkede hukukçu olmak, hele hele bir de avukat olmak, inanın dünyanın herhangi bir yerinde avukat olmaktan çok daha zor. Bunları size mesleğin daha başında gözünüz korksun diye değil; bilakis, yapacağınız işin önemini vurgulamak için anlatıyorum. Sizden adalet isteyenler, sizden hak bekleyenler ne kadar haklı bir taleple sizden beklenti içindeler. Onları doğru anlayalım diye anlatıyorum. Çünkü siz onların son güvendiği kişi ve adalete çıkan tek kapısısınız. Size güvenen, sizden adalet bekleyen bu insanların umutlarını boşa çıkarmayın” dedi.

Konuşmaların ardından avukatlık mesleğine adım atacak Yağmur Kocaoğlu, Mustafa Hikmet Özkutan, Mustafa Sait Kaşıkara, Davut Gülgün, Dilek Erevciler, Semih Durukan, Özge Güneş, Buket Ağlar, Nagihan Yenioğlu, Özgür Karahan, Merve Kara, Ertuğrul Bahadır Çevik, Pınar Alpay, Canan Özmen ve Bengi Özbaş cübbelerini giyerek ant içti. Baro Başkanı Uzun ve yönetim kurulu üyeleri tarafından avukatlara, ruhsatnameleri verildi. Tören, fotoğraf çekimleriyle son buldu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest