takside-8-multeciBodrum’dan Yunanistan’ın Kos Adasına kaçmak isteyen 8 mülteci, bir taksi içinde yakalandı.

Dün gece ilerleyen saatlerde aldıkları bir ihbarı değerlendiren Bodrum Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliği ekipleri, Gümbet Limanı yakınlarında aracın içinin gözükmemesi için perdeleri kapatılmış bir ticari taksiyi durdurdu. Durdurulan 4 kişilik ticari taksinin içinde bulunan 8 Suriyeli mülteci karşılarında polisleri ve gazetecileri görünce şaşkınlıklarını gizleyemedi.

“Yolda Gördüm İnsanlık Yaptım”

KOM ekiplerinin sorularını panik halinde cevaplayan aracın şoförü Ali K. (32) Suriyelileri yolda gördüğünü ve yardım etmek amaçlı kendilerini Gümbet’e getirdiğini söyledi. Olay yerinde kelepçelenerek gözaltına alınan Ali K. sorgulanmak üzere Bodrum Kaçakçılık ve Organize Suçlar Büro Amirliğine götürüldü. İfadesi tamamlanan Ali K. göçmen kaçakçılığı suçlamasıyla mahkemeye sevk edilirken, gözaltına alınan mülteciler ise kimlik tespiti ve ifadelerinin ardından yabancılar şubesine teslim edilecek.

Karanlığın İçinden 20’den Fazla Mülteci Çıktı

KOM ekiplerinin şoför ile birlikte 8 mülteciyi gözaltına almasının ardından yaklaşık bir saat sonra Haremtan Koyu civarından Gümbet’e çocuklarıyla birlikte gelen mülteciler de gazetecilerce yakalandı. Gazetecilerin ‘o karanlıkta ne yapıyorsunuz?’ sorularına yanıt vermeden Gümbet’e doğru ilerleyen mülteciler daha sonra gözden kayboldu. Mülteci çocuklarının hiçbir şeyden habersiz objektiflere gülümsemesi dikkatlerden kaçmadı.

yolculuk-bittiÖte yandan Bodrum’dan, Yunanistan’ın Kos Adası’na kaçmak isteyen mülteciler ve onlara yardımcı olan organizatörlerin sakladığı şişme bot, motor ve benzin bidonları bulundu.

Bodrum’a bağlı Haremtan Koyu’nda yaşanan çevre kirliliği ihbarlarını değerlendirmek için koyda araştırma yapan gazeteciler, koyun Yunanistan’ın Kos Adası’na bakan kısmında bir oyuğun içinde uzunluğu yaklaşık 7-8 metre olduğu tahmin edilen lastik bot ile birlikte bir motor ve 2 bidon benzin buldu. Önü çalı çırpılarla kapatılmış bir oyuğu gören gazeteciler, çalı çarpıları kaldırdıklarında daha öncelerden birçok kez görüntülenen henüz şişirilmemiş lastik bot ile karşılaştılar. Lastik botun etrafında inceleme yapan gazeteciler botun altında bir motor ve içleri dolu benzin bidonlarına rastladı.
Lastik bot ve ekipmanların bulunduğu oyuğun hemen yanında ise siyah çöp poşetlerine konulmuş can yeleklerini gören gazeteciler konuyu güvenlik güçlerine bildirdikten sonra bölgeden ayrıldı.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest