tip-bayramiHer yıl 14 Mart tarihinde kutlanan ‘Tıp Bayramı’ kutlamaları kapsamında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlik Üniversite Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğe CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Vali Vekili Mevlüt Kurban, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Akbaş, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Rektör Vekili Prof. Dr. Yusuf Ziya Erdil, Yardımcıları Tabip Odası Başkanı Dr. Çağlayan Üçpınar, kamu kurum müdürleri ve tıp fakültesi öğrencileri katıldı.

14 Mart Tıp Bayramı açılışında konuşan Muğla Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümit Başar Semiz, Tıp Bayramı’nın geçmişten günümüze değerlendirmesini yaparken, Tıp Fakültesi Dekanı Nevres Hürriyet Aydoğan, tarihteki ilk tıp okulunun milattan önce 700 yılında Datça’nın Knidos kentinde açıldığını söyledi. Aydoğan, “Tarihte ilk tıp okulu antik Yunan dünyasında M.Ö. 700 yılında Knidos’da açıldı. Daha sonra Hipokrat, Kos’ta kendi tıp okulunu kurdu. Hedefimiz bu coğrafyada başlamış olan gelişmeleri canlandırmaktır. Mesleğimizin sorunları vardır. Mesleki sorumluluklar, özlük hakları ve eş durumu, yeni uygulamalar. Amacımız herkese eşit ve nitelikli sağlık hizmeti vermek” dedi.
CHP Muğla Milletvekili ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi kurucu Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir ise, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören öğrencilerin çok şanslı olduğunu belirtti. Demir, “Muğla çok özel bir il. Tıp Fakültesi öğrencilerimizin mesleklerine sahip çıkması, bilim ve akıldan uzak kalmamak gerekiyor. Tıp mesleği çalışanlarının çok önemli sorunları da var” dedi.

Güzel Köylü Ekibi Söyleşi Yaptı

Tıp Bayramı Kutlamaları etkinliği kapsamında çekimleri Yatağan’ın Bozüyük Mahallesi’nde devam eden ‘Güzel Köylü’ dizisinin bazı oyunları öğrenciler ile söyleşi yaptı. Soru cevap şeklinde geçen söyleşi esnasında dizide Mansur rolünü oynayan Kerim Yağcı, sazı ve sözü ile etkinliğe renk katan isim oldu.

Haber: İHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest