tmmobdan-baris-cagrisi-_4945_dhaphoto1TÜRK Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından ’19 Eylül, Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ kapsamında yapılan açıklamada son günlerde yaşanan terör olayları hatırlatıldı, barış çağrısı yapıldı.

İMO (İnşaat Mühendisleri Odası) Muğla Şubesi Bodrum Temsilciği binasında temsilci İlhan Özyiğit tarafından okunan açıklamada; son zamanlarda artan terör olaylarına dikkat çekildi. Özyiğit’in okuduğu TMMOB’un açıklamasında, “TMMOB tarihinde önemli bir yeri olan 19 Eylül 1979 iş bırakma eyleminin yıldönümünü 2011 yılından bu yana ’19 Eylül Mühendis, Mimar, Şehir Plancıları Dayanışma Günü’ olarak kutluyor. Her 19 Eylül’de ülke ve meslek alanlarımıza ilişkin sorunlara dikkat çekmek için alanlara çıkıyoruz. Ne yazık ki, her 19 Eylül’de yaptığımız açıklamalarımız içeriği ülkemizdeki sorunlarla beraber ağırlaşıyor. Daha fazla gözyaşı dökmek, daha fazla tabut taşımak istemiyoruz. Asker, polis, genç, kadın, çocuk cenazelerinin sonu gelmiyor. Ülkenin dört bir yanındaki cenazelerde akan gözyaşlarına artık yüreğimiz dayanmıyor. Biz ölümleri senden, benden diye tasnif etmiyoruz. Emperyalizmin kirli savaşında ölen tüm canlar için acımız ortak. Her ölümün ardından, binlerce yıldır birlikte yaşadığımız bu topraklarda toplumsal barış ve geleceğimiz adına kaygı duyuyoruz” denildi.

AK Parti iktidarının da eleştirildiği açıklama şöyle sona erdi:

“Ölen canların üzerinden milletvekili hesabı yapılmaktadır. Savaşa inat barış demeliyiz. Ölümler acilen durdurulmalıdır. PKK koşulsuz olarak silahlı eylemlerine son vermelidir. Dökülen her damla kan ve yaşanan her ölüm yeni ölümlerin kapısını açmaktadır. Savaş ve şiddet ortamını besleyen, büyüten ve ateşe benzin döken her kim olursa olsun birliğimiz tarafından şiddetle kınanmaktadır. Şimdi tam da, eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamı savunma, bunun için mücadele etme zamanıdır”

Açıklamada ayrıca 10 Ekim’de Ankara’da ‘Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi! Emek, Barış, Demokrasi Mitinginin yapılacağı duyuruldu.

Haber: Osman Uras  - DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest