mugla-eco-trail-(1)Muğla’nın Ortaca İlçesi’ndeki Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği tarafından hazırlanan Köyceğiz, Ortaca, Dalaman Yürüyüş ve Bisiklet Yolları (The ECO Trails) projesi ile doğa yürüyüşü ve bisiklet yolları hazırlanarak turizm sezonunun genişletilmesi hedefleniyor.

Dalyan Turizm, Kültür ve Çevre Koruma Derneği’nin hazırladığı, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen The ECO Trails projesi Ortaca Kent Konseyi toplantı salonunda tanıtıldı. Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletmecileri Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği (Dalyan Dernek) Başkanı Avukat Berna Babaoğlu Ulutaş, turistik acente temsilcileri ve rehberlerin katıldığı toplantıda, Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği üyesi ve proje koordinatörü Murat Demirci tarafından Köyceğiz-Ortaca-Dalaman bölgesinde hazırlanacak yürüyüş rotaları, açılacak yeni parkurlar, levhalandırma, işaretleme ile bisiklet rotalarının belirlenmesi konularında sunum yapıldı.

Ortaca ve Dalaman’daki yerel yönetimler, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve sivil toplum kuruluşları iş birliğiyle 22 Ekim 2015 tarihinde projenin resmi olarak başladığını açıklayan Murat Demirci, “Ekoturizm anlayışıyla Karya’yı Likya’ya bağlayacak, uluslararası standartlarda uzun mesafe doğa yürüyüş ve bisiklet parkurları oluşturulacak. Bölgemizde turizmi en azından ilkbahar ve sonbahar aylarına yayabilmek ve Karya ve Likya yollarını birbirine bağlayarak doğa yürüyüşü ile bisiklet turizminin altyapısını güçlendirmek istiyoruz. Güney Ege Bölgesi’nde alternatif turizmi yaygınlaştırıp geliştirerek yaz aylarına sıkışmış bölge turizm sezonunu 12 ayı kapsayacak hale getireceğiz. Başta endemik türler olmak üzere bölgenin doğal, ekolojik, tarihi, kültürel ve yöresel öğelerini doğa yürüyüşü ve bisiklet turizmine entegre etmek istiyoruz. Kırsal ve iç kesimlerin doğa yürüyüşü ve bisiklet turizminden pay alması sağlanacak” dedi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest