mehmet-baysalMarmaris Ticaret Odası (MTO) Başkanı Mehmet Baysal, önümüzdeki sezon Rusya pazarında daralma beklendiğini, yaz sezonunun parlak geçmeyeceğini belirterek turizmcileri temkinli olmaları konusunda uyardı.

MTO tarafından meclis salonunda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. MTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mutlu Ayhan, ‘Londra World Travel Market’ fuarındaki faaliyetler ve edindikleri izlenimleri paylaştı. Ayhan, 186 ülkenin temsil edildiği 50 binden fazla kişinin ziyaret ettiği fuarda; hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) stant alanlarında yer alarak ilçenin tanıtımını yaptıklarını söyledi. Oda üyelerine de stant desteği verdiklerini, çok sayıda yeni tur operatörü firmalarıyla görüştüklerini kaydeden Ayhan, Londra’da turizmin artık deniz, kum, güneş üçgeninde gerçekleşmediği bilinciyle görüşmeler yaptıklarına dikkati çekti.

Dezavantajlı Konuları Paylaştı

Tarih, kültür, inanç, sağlık, spor, bisiklet, engelli ve gastronomi turizmine yönelik faaliyet gösteren tur operatörleriyle temaslarda bulunduklarını belirten Ayhan, “Marmaris’te bisiklet turizminin gelişimine katkı sağlamak amacıyla Londra’da başlattığımız görüşmeleri sürdürüyoruz. Bu konuda çok yol kat edeceğimizi düşünüyorum. Engelli turizmi konusunda görüştüğümüz operatörler, Marmaris’te uygun bir tesisin olmadığını belirttiler. Böylesi tesislerin olması halinde Marmaris’in engelli turizminden faydalanabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca 2016 turizm sezonunda kruvaziyer turizmi de pek parlak olmayabilir. Marmaris’in Mısır’a da sefer yapan gemilerin destinasyonunda yer aldığı, dolayısıyla bu ülkeye düzenlenen turlar iptal olduğu için Marmaris’te de iptaller olacağı belirtildi. Bu durumu aşabilmek için Efes ve Selçuk gibi özelliklere sahip olmamız gerektiği kaydedildi. Tarih ve inanç turizmindeki eksikliğimiz, Odamızın ‘Beşibiryerde’ projesi içerisinde yer alan Kameriye ve Amos’un önemini ortaya çıkardı” dedi.

Engelli Turizmine Dikkat Çekildi

Londra’da engelli turizminin önemine ilişkin izlenimler edindiğini, engellilerin gruplar halinde seyahat ettiklerini, bunun da kitle turizmine katkı sağlayabileceğinin altını çizen MTO Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Erğücü; bu konuda yatırım yapacak işletmecilerin AB ve kalkınma ajanslarının fonlarından yararlanabileceklerini işaret etti.

Rus Turist Açığı Böyle Kapatılacak

Ortadoğulu turizm acentelerinin Marmaris’e ilgi gösterdiklerini anlatan Oda Başkanı Mehmet Baysal da şunları söyledi:

“Arap turizm acenteleri bölgemize daha fazla turist gönderebilmek amacıyla Marmaris’teki acentelerle iş birliği yapmak istediklerini söylediler. Oda olarak üyemiz acentelerle aralarındaki bağlantıyı sağlayacağız. Eğer ödeme konularında anlaşma olursa gelecek sezon Marmaris’te çok fazla Arap turisti konuk edeceğiz. Ayrıca iç pazara yönelik tanıtım projeleri de hazırlıyoruz. Rus turistlerden gelmemesinden kaynaklanacak açığı Arap ve Türk turistlerle kapatabiliriz.”

Moskova Fuarı’na Gidilecek mi?

Rusya’da Mart ayında gerçekleştirilecek Moskova Turizm Fuarı’na yaşanan sıkıntılar dolayısıyla katılma arzusu duymadıklarını vurgulayan Baysal, henüz gelmemeleri yönünde bir bildirim de almadıklarını dile getirdi. Baysal, önümüzdeki sezon Rusya pazarında daralma beklendiğini, yaz sezonunun parlak geçmeyeceğini belirterek turizmcileri temkinli olmaları konusunda uyardı.

Rekabette Kalite Vurgusu

Gelecek turizm sezonunun sıkıntılı geçmesinin beklendiğini ifade eden Baysal, “Turistik tesislerimiz fiyat düşürerek değil, kalitelerini arttırarak rekabet içerisinde olmalı. Öteki türlüsü hepimize zarar verir” ifadelerini kullandı. Başkan Baysal, son zamanlarda turizmciler açısından iç pazarın öneminin arttığını, bu sebeple kendilerinin de Türkiye’de Marmaris tanıtımına ağırlık vereceklerini dile getirdi. 10 Aralık İzmir ve daha sonra İstanbul’daki turizm fuarlarına katılacaklarını, bunun yanı sıra Eskişehir’de ‘workshop’ adı verilen tanıtım faaliyetlerinde de bulunacaklarını söyledi. Baysal, “İç pazarda 2105′te yakaladığımız canlılığı 2016′ya taşımak amacındayız” dedi. Baysal, önümüzdeki sezon Rusya pazarında daralma beklendiğini, yaz sezonunun parlak geçmeyeceğini belirterek turizmcileri temkinli olmaları konusunda uyardı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest