turizm-muduru-veli-celik-baskan-mehmet-kocadon-(1)Bodrum Belediyesi Başkanlık Makamına gelen Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile birlikte turizm sezonunu değerlendirerek basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, Bodrum İlçe Turizm Danışma Büro Şefi Özcan Canbaz ile birlikte Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u makamında ziyaret etti. Müdür Çelik ve Şef Canbaz, ziyaret boyunca Başkan Kocadon ile turizm sezonunu değerlendirerek sohbet etti. Sohbetin ardından Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, basın mensuplarının turizm sezonu hakkındaki sorularını yanıtladı.

Geçen senelere göre Muğla iline turist girişinin 2015 yılının Nisan ve Mayıs aylarında düştüğünü ancak bu düşüşün Haziran sonunda normale dönmeye başladığını ifade eden Veli Çelik, gelecek aylar için umutlu konuştu. Çelik, iç turizmin hareketlenmesi için neler yapılabileceği konusunda Başkan Kocadon ile bir araya geldiğini belirterek, “Muğla’da son 10 yılın en iyi performansını, 2014 yılında yakalamış ve yaklaşık 3 milyon 3 yüz bin yabancı turiste ev sahipliği yapmıştık. Aşağı yukarı aynı rakamlarla yerli turistimiz Muğla iline giriş yaptı. 2015 yılının Haziran ayı sonunda alınan sonuçlara göre, geçen seneye oranla yüzde yedilik bir düşüş var. Bu düşüş, Nisan ve Mayıs aylarında daha fazlaydı fakat gün geçtikçe bunun kapandığını görüyoruz. Özellikle Bodrum Milas Havaalanı İç Hatlardaki gelen yolcu sayısına baktığımızda, iç turizmdeki hareketlenme ile kapatılabilecek bir açık olacağını düşünüyoruz. Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’u da makamında ziyaret ederek bölgedeki turizm faaliyetlerinin insanlardaki birtakım endişeleri ortadan kaldırabilmek için ne gibi ortak çalışmalar yapabileceğimizi masaya yatıracağız. Ayrıca hanutçuluktan gıda hijyenine ve farklı fiyat uygulamalarına kadar birçok konuda kendisiyle görüşeceğiz. Yapacağımız iş birliğiyle ülkenin iç turizmine nasıl katkı yapabiliriz ve 50 milyon turisti getirebilmek için il olarak üstümüze ne gibi görevler düşüyor; birlikte bunları konuşacağız.” dedi.

turizm-muduru-veli-celik-baskan-mehmet-kocadon-(4)“Bodrum’daki açığın bayramdan sonra kapanacağına inanıyorum”

Müdür Veli Çelik’in ardından Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da sezonu değerlendirdiği konuşmasında şunları söyledi:

“Bu birlik ve beraberlik, Bodrum turizmini minimum seviyede etkileyen zararları da atlatmamızı sağlıyor. Sayın müdürümün de dediği gibi açıklamalar ortada. Ben de aynı şeylere katılıyorum. Tabii biz insanlarda şöyle bir algı var: Bodrum’a turist gelmeyince hep bir suçlu arıyoruz; sanki idareciler suçluymuş gibi ya da müdürler suçluymuş gibi. Halbuki dünyayı, dünya ekonomisini çok iyi takip etmek lazım. Bugün Avrupa’ya baktığımızda, Avrupa müthiş bir ekonomik kriz yaşıyor. Türkiye’nin Ortadoğu’daki komşularında iç savaşlar devam ediyor ama buna rağmen bakın, Türkiye inanarak turizm için büyük bir mücadele veriyor. Geçen seneye göre belki Türkiye genelinde bir düşüş var ancak bölgesel olarak baktığımızda, il olarak baktığımızda; Muğla’daki düşüş o kadar korkutucu rakamlar da değil. Yani felaket tellallığı yapmanın bir anlamı yok; turizmci yatırımcının, turizmci işletmecinin moralini bozmanın da bir anlamı yok. Onun için ben şunu söylüyorum: Bodrum gerçekten Türkiye’nin en marka şehridir, bu marka şehre gelen turistlerin de kapasitesi bellidir. Bunlarda hiç düşüş yok. Özellikle Rusya pazarından bahsediliyor. Rusya pazarına baktığınızda Bodrum hiçbir düşüş yaşamayacaktır. Zaten sıralamasını da hala korumaktadır. Bizi burada mutlu eden Bodrum’dan çıkmış olan Almanların tekrar geri gelmesidir. TUI Bodrum’dan çıkmıştır ama bugün bakın iki uçağıyla ve yaptığı otel anlaşmasıyla Türkiye’ye geri döndü ve ikinci sıraya yerleştiler. Onun için ben özellikle de Anadolu halkının bayram sonrası Bodrum’a olan ilgisi ve Bodrum’a gelişleriyle Bodrum’un bütün açığını kapatacağına inanıyorum.”

“Sürdürülebilir turizm için sanat ve kültür ön planda olacak”

Başkan Kocadon, sanatsal ve kültürel etkinlikler ve spor ile gelişen alternatif turizm hareketlerinin ilerleyen yıllarda Bodrum’a değer katacağını da belirterek, “Tabii bu arada bizim için önemli olan -yerel yöneticilerimiz olsun Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz olsun- turistin sağlığını ve huzurunu korumak. Çünkü turist, kendisini huzurlu hissettiği yerde tatilini gerçekleştirir. Bununla ilgili de sayın valimiz ile her türlü görüşmeleri ve her türlü çalışmaları yapıyoruz; gerek asayiş gerek sağlık konusunda ve gerek hijyenik şartlarda. Burada da tabii işletmeci ve yatırımcılarımız da biraz daha kendine dikkat edip alternatif birçok yenilikler katarak, hep birlikte turistlerin yüzlerini biraz daha Bodrum’a döndürmemiz lazım. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da zaten oluyor; spor turizmi olsun sağlık turizmi olsun. Bunun yanında yeni yapılan marka otellerin Bodrum’da açılması da Bodrum’un ileride turizminin daha iyi olacağını gösteriyor. Özellikle Bodrum Belediyesinin yapmış olduğu sanatsal ve kültürel etkinliklerin sürdürülebilir turizmin sanatta ve kültürdeki yerini de kendiliğinden ortaya çıkardığını, böylece sanatın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Şu anda ulusal basına ve özellikle de yurt dışındaki basına baktığımızda, Bodrum’daki sanatsal ve kültürel etkinliklerin turizme yansımasını da görüyoruz. Onun için Bodrum Belediyesi olarak hem alternatif turizm konusunda hem sanat ve kültür turizmi konusunda elimizden gelen her türlü yatırımı ve desteği vermeye devam edeceğiz ama ben özellikle bir defa daha gerçekten bu özverili çalışmasından dolayı il kültür ve turizm müdürümüzü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest