turkiye-mavi-bayrakta-dunya-ikincisi2Marmaris’te düzenlenen 2016 yılı Mavi Bayrak Ulusal Juri toplantısında konuşan Türkiye Çevre Eğitim Vakfı Başkanı Rıza Ekipmen, Türkiye’nin en fazla Mavi Bayraklı plaja sahip ülkeler sıralamasında dünyada ikinci olduğunu vurguladı.

TÜRÇEV koordinesi ve Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) desteğiyle 2016 yılı Mavi Bayrak Ulusal Jüri toplantısı Marmaris Green Nature Diamond Otel’de yapıldı. İlki basına açık, iki oturum şeklinde gerçekleştirilen toplantıya, İlçe Kaymakamı Celalettin Yüksel, Belediye Başkanı Vekili Halil Gökovalı, turizm sektörü temsilcileri, konaklama tesis ve marina yetkilileri katıldı.

Güney Ege Otelciler Birliği (GETOB) Başkan Yardımcısı ve Marmaris Martı Otelleri Genel Müdürü Tayfun Başkurt, Mavi Bayrağın tatilciler için tercih sebebi olduğunu belirterek, “Kıyılarımızdaki Mavi Bayrak sayısını çoğaltmak ve devamlılığını sağlamak hepimizin görevi olmalı” dedi. TÜRÇEV Başkanı Rıza Epikmen, 678 plajı Mavi Bayraklı olan İspanya’nın ardından Türkiye’nin bu özelliği taşıyan 436 plajıyla dünya ikincisi olduğunu söyledi. Mavi Bayrak verilecek yerleri titizlikle belirlediklerini kaydeden Rıza Epikmen, “Sadece bayrak vermekle olmuyor. Daha sonra söz konusu yerler, beli aralıklarla çevresel değerler açısından kontrol ediliyor. Yani Mavi Bayrağı almak zor ama kaybetmek kolay. Bu sebeple çevrenin korunmasına büyük özen göstermeliyiz” dedi.

MAYIS’TA AÇIKLANACAK

Rıza Epikmen, toplantıda Türkiye’de Mavi Bayrak almaya hak kazanamaya aday plaj, marina ve yatları belirleyeceklerini, ilgili uluslararası kuruluş tarafından onaylanmasının ardından önümüzdeki Mayıs ayında açıklanacağını da sözlerine ekledi.

Toplantının, basına açık sonraki bölümünde, Epikmen’in yönettiği ‘Mavi Bayrak, Turizm ve Çevre Paneli’ düzenlendi. Panelde katılımcılara deniz kirliliklerinin takibi ve teknelerde mavi kart uygulaması, deniz çayırları kullanılarak bazı metal iyonlarının biyosorpsiyonla uzaklaştırılması ve plajlarda cankurtaran prosedürü ve uygulamaları başlıkları altında bilgilendirme yapıldı. Basına kapalı gerçekleşen ikinci oturumda ise Mavi Bayrak aday plaj, marina ve yatların belirlendiği öğrenildi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest