112-acil-saglik-hizmetleri-haftasi-(4)Acil sağlık hizmetleri konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla, 1 Aralık tarihi rakamsal yazılımının 112 çağrı numarasını çağrıştırması dolayısıyla ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ olarak kutlanıyor. 1-5 Aralık tarihleri arasında kutlanacak 112 Acil Sağlık Hizmetleri ile Ulusal Medikal Kurtarma ekiplerinin (UMKE) halka tanıtılması ve bu konuda farkındalık yaratılması için Sağlık Bakanlığınca, Türkiye’nin önemli sağlık günlerine ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’nın da katılması kararlaştırıldı. 

Hafta boyunca devam edecek 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası kutlamaları açılış töreni Menteşe Sınırsızlık Meydanı’nda gerçekleşti. Törene Vali Yardımcıları Fethi Özdemir, Ahmet Ertürk, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin, 112 Acil Servis çalışanları ve UMKE ekipleri katıldı. Törende konuşan Sağlık Müdürü Cihan Tekin, 1 Aralık tarihinin 1.12 şeklinde tarihsel yazılımının 112 acil çağrı numarasına işaret etmesi nedeniyle Aralık ayının ilk haftasının Türkiye’de ilk kez Muğla’da ‘112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası’ olarak kutlanmaya başlandığı söyledi. Tekin, “Türkiye’de ilk kez Muğla’da kutlanan haftanın önümüzdeki yıllarda Türkiye genelinde diğer illerde de dalga dalga büyüyerek kutlanması hedefleniyor. İlk etapta Muğla’da kutlanan hafta, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin çalışma sisteminin tanıtılarak, vatandaşların hizmete ulaşmalarının kolaylaştırılması ve gereksiz çağrıların da en aza indirilmesihedefleniyor. Aynı zamanda ilk müdahalenin hayat kurtarıcı önemi üzerinde durulacak. Bu şekilde ilk yardım bilincinin gelişmesine katkı sağlanacak. Acil sağlık hizmetleri çalışanlarının sorunlarının ortaya konulması ve çözümler üretilmesi, moral ve motivasyonlarının artırılması da planlanan hafta kapsamında, 112 Acil Sağlık Hizmetlerini tanıtmak amacıyla resmi ve özel kurum ve kuruluşlara ziyaretler gerçekleştirilecek. Ayrıca, 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde kullanılmakta olan tüm araç, gereç ve tıbbi cihazlar halka tanıtılacak” dedi.

İl Sağlık Müdürü Tekin, Muğla’da 112 Acil Servis olarak 73 kara ambulansı, 2 motosiklet ambulans, 2 Scooter, 2 ATV, 1 Zodiak bot ve 517 personel ile hizmet verdiklerini açıkladı. Organ bağışı konusunda da bilgi veren Tekin, “Organ bağış kampanyası ile Muğla Türkiye sıralamasında 3. sırada yer almaktadır. Bağış oranına göre İzmir 12 bin 469 kişi ile ilk sırada. İstanbul 9 bin 952 kişi ile ikinci, Muğla 4 bin 715 kişi ile üçüncü sırada yer almaktadır. Nüfusa orantılar isek Muğla ilk sırada yer alıyor. Hedefimiz düzenleyeceğimiz kampanyalar ile hem organ bağışını arttırmak, hem de toplumda organ bağışının önemini geniş kitlelere anlatmak” dedi.

112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası etkinlikleri kapsamında Sınırsızlık Meydanı’nda düzenlenen törende, itfaiye ve AFAD personeline ilk yardım sertifikaları verildi. Törende UMKE ve 112 Acil Sağlık ekiplerinin ekipmanlarının tanıtımı yapılırken, 112 Acil Servis ve UMKE ekiplerinin kıyafet tanıtımı minikler ile birlikte gerçekleştirildi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest