ataturk'un-naasiMuğla’nın Datça İlçesi’nde, kültürel ve sanatsal etkinliklerle sanatseverlere hizmet veren Metamorfoz Sanat Evi’nde bu kez, Türkiye’nin son 60 yılına ışık tutan fotoğraflar sergiye çıktı.

Uzun yıllar foto muhabirliği yapan Rıza Ezer ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün fotoğrafçısı olan babası rahmetli Hüseyin Ezer’in fotoğraflarından oluşan sergi, 12 Mart Cumartesi gününe kadar açık kalacak.Türkiye genelinde, 1950′li yıllardan başlayarak özellikle başkent Ankara’nın toplumsal, siyasi, kültürel ve sanatsal olaylarını geçmişin penceresinden günümüze taşıyan fotoğraflar, sergiyi gezenlerin büyük beğenisini topladı. 1953 yılında Atatürk’ün naaşının Anıtkabir’e taşınmak üzere, Etnografya Müzesi’nden

 alınışını gösteren fotoğraf karesi ilgiyle karşılandı.

12 Eylül askeri darbe sonrası, 1981 Mamak Askeri Cezaevi’nin ranzalarında sıkış tepiş oturan mahkumların dramını yansıtan bir fotoğraf ile 1978 yılında ünlü sanatçı Bülent Ersoy’u camide namaz kılarken gösteren fotoğraf karesi de büyük ilgi gördü.

Gazeteci Rıza Ezer sergi sonrası düzenlenen söyleşide ise fotoğrafların hikayesini anlatırken izleyicileri o günlere götürdü.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest