emin-cakmak-(3)TÜRSAB Başkan Adayı Emin Çakmak, genel kurul öncesi Bodrumlu turizmcilerle bir araya geldiği toplantıda, Bölgesel Yürütme Kurulu’nun daha işlevsel özerk bir bütçe ile hizmet verir hale getirileceğini; sektör temsilcilerinin elektronik ortamda hizmet sağlayacak konuma getirileceğini vurguladı.

İstanbul’da Aralık ayında yapılacak olan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) 22′nci Olağan Genel Kurulu’nda, TÜRSAB Başkan Adayı olan Hello Turizm Kurucu Ortağı Emin Çakmak, Bodrumlu seyahat acentesi sahipleri ile World of Wonders Otel’de buluştu. TÜRSAB Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Bodrum Başkanı Sevinç Gökbel ve yaklaşık 50 seyahat acentesi sahiplerinin katıldığı toplantıda konuşan Çakmak, projeleri arasında yer alan, ‘Kaçak turizm faaliyetleri nasıl engellenecek?’, ‘Hava yolları ile rekabet nasıl sağlanacak?’, ‘İnternet ile TÜRSAB nasıl buluşturulacak?’, ‘Bölgesel Yürütme Kurulları nasıl dizayn edilecek?’, ‘TÜRSAB gelirleri nasıl harcanacak?’, ‘Acente devri ve hizmete ara verilmesi nasıl olacak?’, ‘Yeni acenteler nasıl açılacak?’, ‘ Acenteler, ikinci bir iş yapmaktan nasıl kurtarılacak?’, ‘Hac ve umre organizasyonu nasıl olacak?’, ‘Teminat tursab-toplanti-(2)mektubu sorunu nasıl çözülecek?’, ‘E-ticarete kaptırılan pazar payı nasıl geri alınacak?’ konularında üyelere bilgilendirme yaptı.

Göreve gelmeleri halinde TÜRSAB üyelerinin elektronik ortamda hizmet vermesi için çalışacaklarını dile getiren Çakmak, “Kendi araçlarımızla öz mal varlıklarımızla, bir turisti havaalanından alamıyoruz. Taksicilerle kavgalıyız. Polislerle köşe kapmaca oynuyoruz. Göreve geldiğimiz zaman öncelikli meselelerimiz, TÜRSAB’ı e-türsab yapmak. Sizlere elektronik ortamda hizmet sağlayacak konuma getirmek, BYK’larımızı daha işlevsel özerk bütçesi ve yetkilerle donatıp bu bölgelerdeki atanmış ve seçilmişlerle kol kola girerek, özerk bütçeleri ve yetkileriyle merkezi yönetim kurulunu temsil edecek daha yukarı taşıyacak ve söz hakkı olacak hale getirmemiz gerekli. Bu nedenle BYK’larımızı posta ofisi konumundan arındırmamız lazım. Müzeler ve gişeleri de elektronik sisteme geçerek denetleyebiliriz. Güncellemeleri hala evraklarla yaparsanız elektronik sisteme geçemezsiniz kaçak faaliyetlerini de engelleyemezsiniz” dedi.

“Hisseler, Çok Ortaklı Yapılacak”

tursab-toplanti-(1)Çakmak, 30 kişilik yönetim kurulu ile her sorunu çözmenin mümkün olmadığını belirterek “6500 aktif acentemizin bize vereceği destek ile çalışabiliriz. TÜRSAB hepimizin. Her birinize bir hisse vermek suretiyle ortak edip, gelecekte belgenizin devri ile birlikte, hisselerinizin devrini de yapabilecek, emekli olduğunuzda size bir emekli ikramiyesi konumunda en az 1-2 milyon TL ikramiye ile birlikte bu sektörden emekliliğe geçmenizi sağlamak” dedi.

Yurt dışında Bodrum’un tanıtımına ağırlık verilmesi gerektiğini kaydeden Emin Çakmak, yurt dışından Türk destinasyonlarının satışlarında yabancı acentelerin yanında yerli acentelere de destek verilmesi gerektiğini belirtti. Çakmak, “Türk destinasyonlarının yurt dışından satışında sadece yabancı acentelere bel bağlarsak, Ankara’da bir patlama olduğunda Bodrum’a gelen turist sayısında azalma olur. Yabancı acente böyle bir olay karşısında, yönünü hemen başka destinasyonlara çeviriyor. Ama yerli acentelere de destek verirsek o zaman turizm kentleri bu tür olaylardan etkilenmez” dedi.

Çakmak toplantının ardından üyelerle birlikte yemek yiyerek sohbet etti.

Haber: DHA

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest