200-metrelik-ucurumdan-yardim-cigliklari-sayesinde-kurtarildilar_7633_dhaphoto1Fethiye’de otomobille 200 metrelik uçuruma yuvarlanan 29 yaşındaki Ali Demirezen ile arkadaşı 32 yaşındaki Yıldırım Yılmaz, yardım çığlıklarını duyan bir kişinin ihbarı sonrası 2 saat süren operasyonla kurtarıldı.

Kaza, Fethiye’nin Söğütlü Mahallesi’nde saat 01.00 sıralarında meydana geldi. Seydikemer’in Yayla Koru Mahallesi’nden Fethiye’nin Üzümlü Mahallesi’ne giden Ali Demirezen yönetimindeki 48 HL 665 plakalı otomobil, yoldan çıkarak yaklaşık 200 metrelik uçuruma yuvarlandı. Kazada, sürücü Demirezen ile arkadaşı Yıldırım Yılmaz, otomobilden fırlayıp yaralandı.

Yardım Çağrılarını Duydu

Kazanın meydana geldiği noktaya yaklaşık 150 metre uzaklıkta oturan Sezgin Çolak, bağırarak yardım isteyen yaralıların sesini duydu. Çolak, durumu sağlık ve güvenlik güçlerine haber verdi. Otomobilin yuvarlandığı bölgenin sarp oluşu nedeniyle Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE) ekipleri de kaza yerine sevk edildi. UMKE ile uçuruma yuvarlanan otomobilin bulunduğu noktaya ulaşan 112 Acil Servis ekipleri, yaralılara ilk müdahaleyi yapıp sedyeye aldı.

Halatla Kurtarıldı

UMKE, 60 metrelik dik bir yamacın altında bulunan yaralıları, halatlar yardımıyla güvenli bir alana çıkardı. Yaralılar, jandarma ve UMKE tarafından uçurumdaki patika yollar kullanılarak ambulansa kadar taşındı. Ekiplerin 2 saatlik çalışmasıyla kurtarıldıktan sonra Fethiye Devlet Hastanesi’nde tedaviye alınan yaralıların vücutlarında kırıklar olduğu, hayati tehlikelerinin bulunmadığı kaydedildi.

“Sesler duyulmasa otomobil fark edilmezdi”

Kazayı sağlık ekiplerine haber veren Sezgin Çolak, evinin önündeyken önce bir gürültü sonrasında ise yardım isteyen insan sesleri duyduğunu anlattı. Durumu sağlık ve güvenlik güçlerine bildirdikten sonra kazanın meydana geldiği yere gittiğini kaydeden Çolak, “Sesleri duyulmasa uçuruma yuvarlanan otomobil fark edilmezdi. Sağlık ekipleri geldi yaralıları kurtardı” dedi.

UMKE Fethiye Ekibi sorumlusu Eyüp Önver ise uçurumdaki yaralıları kurdukları istasyon yardımıyla ulaşıp ilk müdahalenin ardından ambulansa kadar taşıdıklarını belirtti. Önver, vücutlarında kırık ve kafa travması bulunan yaralıların hastanedeki tedavilerinin sürdüğünü kaydetti.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest