oludeniz-festival-(6)Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde bu yıl 16′ncısı düzenlenen Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları Festivali başladı.

Fethiye Turizm, Tanıtım, Kültür, Çevre ve Eğitim Vakfı (FETAV) öncülüğünde Fethiye Belediyesi, Türk Hava Kurumu (THK), Fethiye Babadağ Güç Birliği ve Fethiye Otelciler Birliği’nin (FETOB) destekleriyle düzenlenen ve 24 Ekim’e kadar sürecek festivalin açılış töreni, 1965 rakımlı Babadağ’ın 1700 pistinde yapıldı. 40 ülkeden yaklaşık 300 paraşütçünün yanı sıra dünyanın en iyi 25 akrobasi pilotunun katıldığı festivale, ülke içinden de çok sayıda paraşütçünün katılması bekleniyor.

“Yüzde 31 Artışla Rekora Koşuyoruz”

Fethiye Belediye Bandosu’nun konseriyle başlayan törende konuşan Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye gibi özel bir coğrafyada yaşamanın ayrıcalık olduğunu söyledi. Babadağ’ın başlı başına bir servet olduğunu anlatan Kaymakam Çalık, ilçedeki yamaç paraşütü faaliyetinin turizmdeki düşüşe rağmen yüzde 31 artışla rekora koştuğunu kaydetti. Babadağ’dan uçan paraşüt sayısının 115 bine ulaştığını aktaran Çalık, “İlçemize gelen turist sayısı bu yıl itibariyle 1 milyon 180 bin. Geçen yılki rakamlara göre yüzde 5′lik düşüş var. Fakat Babadağ’daki uçuş sayısı geçen yıla oranla yüzde 31 artarak 115 bine ulaşmış. Yıl sonunda rakamın 120 bini bulmasını bekliyoruz” dedi.

“Amaç Bir Numara Haline Getirmek”

Uçuş rakamının artmasında; pistlerin iyileştirilmesi, uçuşa uygun hale getirilmesi, yeni pist açılması, yolların yapılması ve alınan güvenlik önlemlerinin katkısı olduğunu vurgulayan Kaymakam Çalık, bölgede çalışan deneyimli yamaç paraşütü pilotlarının da markalaşmayla beraber başarıyı getirdiğini söyledi. Kaymakam Çalık, amaçlarının kurumsal bir yapıyla Babadağ’ı dünyanın bir numaralı yamaç paraşütü merkezi haline getirmek olduğunu kaydetti.

THK Havacılık ve Eğitim Daire Başkanı Bekir Akyüz ise birkaç yıldır Fethiye’ye çok özel bir ilgi duyulduğunu belirtti. Konuşmaların ardından paraşütçüler 1700 metre pistinden atlayış yaptı.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest