zekiye-cam-(1)Muğla’nın Marmaris ilçesinde, 31 yaşındaki Zekiye Çam, kendisiyle Türk televizyonlarının unutulmayan dizilerinden birinin adı olan ‘Uzaylı Zekiye’ denilerek dalga geçilip, şaka yapılmasından bıkıp, mahkeme kararıyla ismini ‘Zeynep’ olarak değiştirdi. İsim değişikliği, Marmaris’teki bir yerel gazetede yayımlandı.

Özel bir hastanede mutfak görevlisi olarak çalışan Zekiye Çam, çocukluğundan beri ismi nedeniyle kendisine ‘Uzaylı Zekiye’ denilerek şakalar yapılıp, dalga geçilmesi nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu belirtip ismini ‘Zeynep’ olarak değiştirmek için Marmaris 1′inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde geçen 16 Mart’ta dava açtı.

Anne Meryem Çam da mahkemedeki ifadesinde kızıyla çocukluğundan beri arkadaşlarının ‘Uzaylı Zekiye’ diyerek, dalga geçtiklerini belirtip, “Erkek arkadaşları da ‘Zeki’ diyerek alaycı şekilde sesleniyorlar. Kızım bu hususa içerler ve ağlardı. Çocukluğunda isminin ‘Zeynep’ olmasını isterdi. Bunun üzerine biz kendisine aile içerisinde ve akraba çevresinde ‘Zeynep’ diye hitap etmeye başladık. Kendisi çevresinde ‘Zeynep’ diye tanınır ancak gerçek ismini bilen bazı işyeri arkadaşları ve akrabaları halen ‘Uzaylı Zekiye’ diye dalga geçiyorlar. Bu durum kızımın psikolojisini etkiliyor ve çok üzülüyor” dedi. Marmaris 1′inci Asliye Hukuk Mahkemesi, 15 Mayıs’ta kararını verip, davacı ve yakınlarının aynı yöndeki beyanlarını haklı, yerinde ve anlaşılır bulup, Çam’ın Zekiye olan ismini ‘Zeynep’ olarak değiştirdi. İsim değişikliği gazete ilanıyla da duyuruldu.

25 Yıl Önce Biten Dizi İsim Değiştirtti

Karara sevindiğini belirten Çam, “Dizi biteli 25 yıl olmasına rağmen hala aynı şakaya maruz kalmaktan, dalga geçilmesinden bıkmış, usanmıştım, zaman zaman psikolojim de bozuluyordu. Hatta yıllardır yakın çevrem isteğim üzerine, kırmamak için bana ‘Zeynep’ diyordu. Nihayet ‘Zekiye’ adından ötürü yapılacak şakalardan mahkeme kararıyla kurtuldum” dedi.

Unutulmaz Dizilerden

‘Uzaylı Zekiye’, 1987-1990 yılları arasında TRT’de yayınlanan bir dizinin adıydı. Dizide Seden Kızıltunç, evde kalmış kozmik olaylardan etkilenerek çeşitli güçler kazanmış ‘Uzaylı Zekiye’ karakterini canlandırıyordu. İnsanüstü yeteneklere ve güce sahip ‘Uzaylı Zekiye’nin gözleri kırmızı renge dönüşüyordu. Senaryosunu da Kızıltunç’un kaleme aldığı dizide ayrıca Münir Özkul, Nuri Alço gibi yeşilçamın usta isimleri de rol alıyordu.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest