vali-cicek-(2)Muğla Hür Düşünce Platformunun aylık toplantısına konuk olan Muğla Valisi Amir Çiçek, göreve geldiği 4 aylık dönemi değerlendirirken, Muğla’nın Muğla’da görev yapan kamu görevlileri açısından dinlenilecek, seyahat edilecek il değil, hizmet üretilecek bir il olduğunun altını çizdi. Vali Çiçek, “Muğla’ya tatil yapmaya, dinlenmeye değil, hizmet üretmeye geldik. Elbette hizmet üretimi esnasında zorluklarla karşılaşacağız. Bizim işimiz de bu zorlukları ve engelleri aşarak vatandaşa hizmet götürmektir” dedi.

Bağlarbaşı Tesisleri’nde yapılan toplantıda Hür Düşünce Platformu Sekreteri Ergun Şahinalp’in platform hakkında verdiği bilginin ardından platform üyeleri tarafından yöneltilen soruları cevaplandıran Vali Çiçek, Muğla’da yatırımcılar için en büyük engelin ne olduğu yönündeki soruya, ÖÇK ve SİT bölgelerindeki yasaklar olduğunu belirtti. Vali Çiçek, “Muğla yasakların çok olduğu bir yer. Bu yasaklarla valilik çok kolay yapılır. Ama mesele zoru başarmaktır. Yatırımcı geldiğinde orman yasak, koylar yasak, enerji yatırımı yasak. Neden? ÖÇK, SİT, Ormanlık alanlarda yatırım yapamazsınız, yasak. Burada yasaklar var ama, o yasakları koyarken, üretim ile birlikte bozmayacak şekilde koyalım. Zor olan da bu ve işte valiliğin zorluğu da burada. Geldiğim günden bu yana söylediğim ve her ortamda tekrar ettiğim tek söz var: Ortak akıl ve kolektif çalışma. Ortak akıl ve kolektif çalışma ile Muğla’nın atıl durumdaki bu alanları korunarak da ekonomiye kazandırılabilir. Muğla’yı yasaklar ile yönetmeye çalışır isek, torunlarımız bizim gibi yöneticilerden, yatırımcı iş adamlarımızdan ‘Bizi niye başka ülkelere muhtaç ettiniz’ diye hesap sorar” dedi.

Spor Turizmi ve Fuar Alanı

Ortaca Sarıgerme Mahallesi’ndeki spor tesisleri ve Menteşe ilçesinde yapılacak uluslararası fuar alanı ile ilgili bilgi veren Vali Çiçek, “Bu iki proje turizmin 6 aydan 12 aya yayılması açısından son derece önemli projeler. Deniz ve kumun dışında ‘alternatif turizm’ dediğimiz turizm ile turizm sezonunun uzatılması mümkün. Fuar turizmi ve spor sahalarının yapımı bu açıdan çok önemli. Muğla Ticaret ve Sanayi Odamızın yürüttüğü bu projelerde bir aksama yok. Belki yoğunluk nedeniyle imzalar gecikmiş olabilir. Bu projelerimiz izin aşamasında. Bu konunun takipçisiyiz” dedi.

Haber: İHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest