Bod-suriyeli-(3)Bodrum’da mülteci sorunu turizmi ve halk sağlığını tedirgin ediyor

Bodrum pazar yerinden yatıp kalkan kaçaklar, artık pazar esnafına ve Bodrum’daki birçok vatandaşa rahatsızlık vermeye başladı.

Bodrum Merkez Pazar yerinde son dönemlerde yatan, yaşayan yabancı uyruklu kişiler, acı dolu yaşamları ile üzüntü verirken bir yandan tepki çekiyor.

Bodrum pazarından evine sebze meyve almak amacıyla alışveriş yapmaya gelen vatandaşlar çevrede duydukları kötü kokular nedeniyle endişe duyduklarını belirterek alışveriş etmekten çekiniyor veya alışveriş etmekten vazgeçtiklerini belirtiyorlar. Bu kişilerin durumuna insani yönden üzüldükleri ifade edilmesine rağmen Bodrum gibi güzide bir turizm merkezinde bu tür olayların yaşanmaması, acil kalıcı önlem alınması gerektiği belirtiliyor.

Vatandaşların ve pazar esnafının iddiasına göre, mülteciler pazar yerinde yatıp kalkıp, tuvaletlerini de buraya yapıyor.

VATANDAŞ MUĞLA VALİSİNE SESLENİYOR

Belediye ekipleri belli aralıklarla bölgede temizlik çalışması yapsa da, bu yeterli olmuyor. Bodrum pazarına alışveriş için gelen Ersen Kontaş isimli vatandaş, bu duruma artık bir çözüm bulunması gerektiğini ifade etti. Yetkililerden yardım isteyen Kontaş, şunları söyledi:

“Bu pazardan aldıklarımızı nasıl eve götüreceğiz de çocuklarımıza yedireceğiz. Ben buradan pazar yapmıyorum. Muğla Valisine ve Bodrum’daki yetkililere sesleniyorum. Bu pazar yeri için daha temiz nasıl olacaksa Çarşamba veya Perşembe günü sabahtan buranın yıkanması veya temizlenmesi gerekiyor. Herkes buradan bir şeyler alıp evine götürüyor. Toplum sağlığına zararı olan bir yer şu an burası. Bunlar neden oluyor? Suriyeli arkadaşlar burada kalıyorlar. Tuvaletlerini de buraya yapıyorlar. Yattıkları yer de burası. Burası resmen fosseptik kokuyor. Buradan aldıklarımızı da götürüp yiyeceğiz. İnsanlar da alışveriş yapıyor” dedi.

Bod-suriyeli-(6)PAZARDA SAĞLIK ENDİŞESİ

Vatandaşlar pazardan alacakları gıda veya diğer alışveriş malzemelerini sağlık yönünde endişeli bulduklarını belirtiyor. Bodrumda pazar yeri başta olmak üzere çeşitli sokak, park gibi yerlerde yaşamlarını sürdürmeye çalışan yabancı uyruklu kişilerin yarattığı endişeli ortam için yetkililer ve özellikle Muğla Valiliğinin önlem alması isteniyor.

 

Bazı vatandaşlar da “Allah bu kişilere yardımcı olsun, üzülüyoruz, ancak kendi geleceğimizden, huzur ve güvenliğimizden endişe etmeye başladık” diyor.

Pazarcı esnafı, belediyenin ve kendilerinin yaptıkları temizliğe rağmen müşteri sayılarının ve alışverişin azaldığını belirterek” bu durumu istemiyoruz “dediler.

KOCADON :TÜRKİYE’NİN İMAJINA ZARAR VERİYOR

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ilçede yaşanan bu durum karşısında çok üzüldüklerini ancak önlem almalarına rağmen çaresiz kaldıklarını ifade etti. Mehmet Kocadon, “Devletimizin Bodrum’a yüzünü daha fazla dönmesini bekliyoruz. Bu görüntüler Türkiye’nin imajına zarar veriyor. Allah kimseyi evinden, yurdundan, toprağından etmesin. Ancak bizim elimizden daha fazlası gelmiyor. Kaymakam Bey’le bu konuyu görüşüyoruz. Elimizden gelen önlem ve tedbirleri almaya çalışıyoruz. Sorunun çözümü konusunda Devletimizin daha üst kurumlarının yöneticilerinden daha fazla destek  bekliyoruz.

Dünya çapında bir turizm merkezi olan Bodrum da bu acıların, sorunların yaşanmamasını istiyorum. Bu konu elbette insanlık dramı olan bir konu. Ancak sorunun çözüm yolu, ülkemizin önemli döviz girdilerinin olduğu Bodrum ve diğer benzeri turizm kentleri olmamalı.” dedi.

 

 

Paylaş
  • gplus
  • pinterest