hamsi-senligi-bodrum-(1)Bodrum’da, Karadenizliler Derneği tarafından ikincisi bu yıl düzenlenen ve 3 ton hamsinin pişirilerek ikram edildiği şenlikte renkli görüntüler oluştu. Yağmura rağmen Karadenizliler yöresel ezgiler eşliğinde oynayıp, eğlendi.

Bodrum Karadenizliler Kültür ve Dayanışma Derneği’nce İskele Meydanı’nda düzenlenen hamsi şenliğine, Muğla Valisi Amir Çiçek ile bazı resmi daire ve kurum amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de aralarında yer aldığı yaklaşık 10 bin kişi katıldı. Yöresel ürünlerin stantları açılırken, kurulan ocakların başında mısır ununa bulanmış üç ton hamsi pişirilerek ekmek arasında vatandaşlara dağıtıldı. Vali Çiçek de bir ara ocak başına gelip vatandaşlara hamsi ikramında bulundu. Karadeniz’in yöresel sanatçılarının konser verdiği şenlikte, hamsi yemek isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu.

Vali Amir Çiçek burada yaptığı konuşmada, “Karadenizliler vatanına, milletine, gittiği yere sevgi, saygı götüren ve üretendir. Gittiği yerlerdeki insanları sevmiş, saygı göstermiş, birleşmeyi ve dayanışmayı sağlamıştır. Karadeniz’in markası olan hamsiyi, horonu Bodrum’da bugün ortaya getirenleri ve katılanları kutluyorum. Karadeniz’den Güney Ege’ye sevgi köprüsü kuran sizleri de kutluyorum” dedi

hamsi-senligi-bodrum-(5)Karedenizliler Derneği Başkanı Sefer Çelik ise “Birlik, beraberlik içerisinde buluşmayı amaçladığımız etkinliğimize gösterilen ilgi bizleri memnun etti. Buraya gelelere, kardeşlik içerisinde bu güzelliği bizlerle paylaşanlara teşekkür ederiz” dedi.

Şemsiye Altında Oynamaya Devam

Şenlik devam ederken yağmur etkili oldu. Hazırlıklı gelenler şemsiyelerini açarken, bazıları çevredeki işyerlerinin tentelerinin altına sığındı. Yağmura aldırış etmeyenler ise eğlenmeyi sürürdü. Yöresel sanatçı Resul Dindar’ın sahne alması beklendiği sırada yağmur etkisini daha da artırmasına rağmen alandaki kalabalık alandan ayrılmadı. Şenliğe katılanlar uzun süre horon oynayarak eğlendi.

Haber: DHA

Paylaş
  • gplus
  • pinterest